Neválí se vám doma staré VHS kazety? Za staré akční filmy vám dnes sběratelé zaplatí klidně 100 000 Kč

Majitelé starých VHS kazet za ně mohou získat velký obnos peněz. Sběratelé o ně mají velký zájem. Získat se dá až 100 000 Kč. Neskrývá se podobný poklad i u vás doma?

VHS kazety i Zdroj fotografie: Olga Berrios from Madrid, España / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Žádaným sběratelským předmětem nemusí být pouze dopisní známky nebo staré bankovky. Svou cenu si najde téměř všechno, co dnes už není běžně k dostání. Velmi žádané jsou proto staré VHS kazety, především s filmy z 80. let. Cena některých kousků se tak může vyšplhat až na stotisícové částky. Možná máte takový poklad doma i vy.

Vzácné VHS kazety se starými filmy

Video přehrávače a VHS kazety patřily kdysi mezi běžné vybavení domácností. Jednalo se o jediný způsob, jak si pustit film dle vlastního výběru, než naše životy zachvátily DVD filmy a následně streamovací stanice. Přestože zlatá éra VHS kazet trvala jen pár desetiletí, dnes mohou mít některé kousky nečekaně velkou hodnotu. Sběratelé si cení především klasických filmů, které jsou stále v originálním a neporušeném balení. Některé z nich se v aukcích prodaly i za více jak 100 tisíc korun.

VHS kazety
iZdroj fotografie: Empoor at Dutch Wikipedia / Creative Commons / CC BY-SA
VHS přehrávač patřil k běžné výbavě většiny domácností.

Zlatá éra sci-fi filmů

Jednu z největších rarit, která se dostala do aukce s VHS kazetami, představoval film Návrat do budoucnosti. Jednalo se o první vydání filmu, stále zabalené v originálním neporušeném balení. Tento kousek se prodal za neuvěřitelných 1,65 milionu korun. Za tuto částku však z velké míry může fakt, že tuto VHS kazetu vlastnil herec Biff Tannen, který v kultovní klasice ztvárnil postavu padoucha, jak uvádí web Chip.cz.

Další skrytý poklad představovala v roce 2021 originální VHS kazeta s klasickým filmem Hvězdné války z roku 1977. Nový majitel si tuto kazetu koupil za závratných 1,26 milionu korun. Ačkoliv se v tomto ohledu jednalo o výjimku, jelikož se kazeta nacházela v nepoškozeném originálním balení, značnou hodnotu mohou mít také použité VHS kazety s touto kultovní sci-fi klasikou.

staré dvd filmy

Máte doma staré DVD filmy? Některé dnes mají obří hodnotu, dají se prodat za pohádkové sumy

Staré dobré pohádky od Disneyho

Podobně cenné jsou také pohádky ze studia Walta Disneyho. Jejich cena se může pohybovat od 30 tisíc korun až po 400 tisíc korun za kus. Opět záleží na stavu VHS kazety a jejím titulu. Hodně vzácné jsou především klasické pohádky v originálním znění, jako je Aladin, Kráska a zvíře, Kniha Džunglí nebo Dumbo. Pokud náhodou vlastníte některou z těchto kazet i vy, zkuste se o její ceně informovat na aukčních portálech. Možná budete sami překvapeni, jak vzácný kousek se vám doma skrývá.

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články