Desetikoruna z roku 1993 možná vypadá obyčejně, ale má hodnotu 230 000 Kč. Rozdíl je v maličkém detailu a možná ji máte doma právě vy. Raději to okamžitě zkontrolujte.
Málokoho by napadlo, že i obyčejná desetikoruna může člověku vydělat téměř čtvrt milionu korun. Až na to, že taková desetikoruna není vůbec obyčejná. Bylo vyraženo pouhých tisíc kusů a dnes už se v oběhu téměř nenachází. Přesto můžete mít štěstí a najít jeden z těchto vzácných kousků v hrníčku na drobné u babičky. Jak takovou vzácnou desetikorunu vlastně poznáte?
Desetikoruna s malým „kč“
Hlavním poznávacím znakem je takzvané malé „kč“ na zadní straně mince. Jednalo se o prvotní vizuální návrh desetikoruny. Po vyražení zhruba tisíce kusů však autor návrhu uznal, že se mu tento vzhled nelíbí a písmeno „k“ výrazně zvětšil. Tím získala desetikoruna vzhled, jaký známe dodnes a „vadné“ prvotní kusy se staly vyhledávanou raritou každého sběratele. Ten poslední exemplář byl při aukci vydražen za neuvěřitelných 230 tisíc korun. Raději se běžte okamžitě podívat, zda nemáte tuto minci v peněžence.
Ražba probíhala v Hamburku
Vzácnou desetikorunu však provází více okolností, které z ní činí jednu z nejvzácnějších moderních mincí. Desetikoruna byla vyražena v roce 1993, tudíž se jednalo o součást první sady mincí, které byly raženy pro samostatný český stát. První série se navíc razila v mincovně v Hamburku, jelikož česká mincovna v Jablonci v té době ještě neexistovala. Všechny tyto historické okolnosti spolu s chybnou ražbou a malým počtem kusů činí z této desetikoruny skutečný poklad.
Nízká šance nalezení dalšího kusu
Právě nízký náklad znamená, že je téměř nulová šance, že se další taková mince ještě někdy najde. Mnoho z nich už má své čestné místo ve sbírkách a ten zbytek může být jednoduše někde ztracen. Desetikoruna je navíc vyrobena z mědi, která velmi rychle oxiduje, a proto bývají tyto mince v oběhu nejčastěji nahrazovány. Zašlý vzhled by navíc negativně ovlivnil kupní cenu i u takhle vzácné mince. Pokud se však po ní rozhodnete i tak pátrat, zkuste se při té příležitosti poohlídnout také po pětníku z roku 1924. Za něj byste mohli od případného zájemce dostat ještě mnohem větší obnos, jak zmiňuje web Akčníceny.cz.