Za pár sekund vám vysajou peníze z bankovního účtu: Pokud vám zavolají z tohoto čísla, hlavně to nezvedejte

Jednou zvednete telefon a přijdete o všechny své úspory. Bohužel, toto není vtip, ale krutá realita, které mnoho Čechů momentálně čelí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jednou vám zavolají a během chvilky přijdete o všechny své úspory. Internetoví podvodníci stále hledají nové způsoby, jak oklamat uživatele, a nedávno se objevil nový trik, který kombinuje různé podvodné prvky a zaměřuje se zejména na klienty České spořitelny využívající internetové bankovnictví.

Aplikace, která krade úspory

Tento sofistikovaný podvod byl odhalen Michalem Bláhou, šéfem serveru Hlídač státu a poradcem vicepremiéra Ivana Bartoše pro digitalizaci. Útočníci využívají kombinaci podvodného telefonátu (tzv. vishing) a SMS zprávy s odkazem na falešnou webovou stránku, která vypadá jako přihlašovací portál internetové bankovní aplikace George. Tato stránka požaduje od uživatele přihlašovací údaje, čímž se kyberzločinci snaží získat přístup k citlivým informacím.

Tento podvodný scénář je velmi podobný skutečnému bankovnímu portálu, a to včetně použití loga a designu aplikace George. Podle webu Chip je proto důležité věnovat pozornost detailům, jako jsou gramatické chyby, nevhodná diakritika a jiné znaky, které mohou naznačovat podvod.

Česká spořitelna iZdroj fotografie: Depositephotos
Falešná aplikace vás dokáže okrást o všechny vaše peníze.

Ochrana klientů

Důležité je také si uvědomit, že Česká spořitelna nedávno ukončila aplikaci George Klíč a integrovala její funkce přímo do aplikace George. To znamená, že uživatelé již nemusí stahovat žádnou další aplikaci pro přihlašování do internetového bankovnictví.

Česká spořitelna se snaží informovat své klienty o této podvodné kampani a varovat je před rizikem. Banka rovněž upozorňuje na další podvody, jako jsou falešní investiční poradci, kteří lákají klienty na falešné investice do kryptoměn nebo akcií velkých společností. Je důležité být obezřetný a neposkytovat citlivé informace nebo provádět transakce, pokud není zcela jisté, že se jedná o legitimní zdroj.

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články