Zvednete telefon a peníze z bankovního účtu zmizí za 5 minut: Pozor, takhle přijdete úplně o vše

Na první pohled obyčejná SMS zpráva, ve skutečnosti však tah podvodníků jak z vás jednoduše vytáhnout peníze.

i Zdroj fotografie: Pxhere
                   

Reklamy lákající na lukrativní investice s vysokým ziskem mohou přivodit ztráty ve výši statisíců korun, a podvodné investiční schéma zažívá vzestup i v České republice. V digitální éře se kybernetické útoky stávají stále závažnější hrozbou. S každým uplynulým rokem roste nejen počet těchto útoků, ale také jejich sofistikovanost. Online podvodníci nejsou již omezeni na podvodné inzeráty v nepřesné češtině, ale přešli k sofistikovanějším taktikám. 

Podvodníci útočí

Nyní se hackeři uchylují k vytváření věrohodných webových stránek s reklamou na investice, které slibují astronomické zisky, aniž by museli přímo kontaktovat potenciální oběť. Investiční podvody jsou momentálně jedním z nejčastějších a nejnebezpečnějších druhů kybernetických podvodů. Podvodníci často propojují své lživé nabídky s jmény známých osobností nebo společností, což potvrzuje Petr Milata, tiskový mluvčí pro oblast pojištění a kybernetické prevence v ČSOB. 

Sofistikované postupy

Jedním z příkladů byl podvod, kde podvodníci lákali na nákup akcií banky, která však nebyla veřejně obchodována. Kybernetičtí zločinci se snaží vylákat peníze na falešné nabídky investic do akcií a kryptoměn, přičemž využívají dobré jméno známých firem. Podle Petra Milaty z ČSOB mohou být ztráty lidí v případě investičních podvodů řádově v řádech statisíců. Trend falešných investičních příležitostí roste, ačkoliv přesná čísla nejsou veřejně známa. Ochrana před online podvody však zůstává problematická, protože útočníci často vítězí pomocí chyb samotných obětí. Uživatelé často dobrovolně poskytují citlivá data, například vyplňováním webových formulářů na falešných webových stránkách podvodníků. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Rekordní čísla

Podle Barbory Peterové, tiskové mluvčí ČEZ, společnost aktivně bojuje proti podvodným investicím a snaží se blokovat podvodné reklamy a podávat trestní oznámení na policii. Bohužel však tvůrci těchto podvodných reklam často zůstávají nedohledatelní, ačkoliv několik stovek podvodných reklam bylo zablokováno. Experti v oblasti kybernetické bezpečnosti odhadují, že letošní rok přinese rekordní počet pokusů o kybernetické podvody, které mohou přesáhnout 20 tisíc trestných činů.

Pokud vám přijde SMS zpráva od známé společnosti a žádá od vás osobní údaje, kontaktujte raději nejdříve její oddělení péče o zákazníky a ujistěte se, že zpráva skutečně pochází od společnosti.

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články