Chtěla si pořídit výhodný tarif, místo toho skončila bez peněz. Falešný operátor rozesílá SMS zprávy po celém Česku

Chtěla si pořídit výhodný tarif, místo toho skončila bez peněz. Falešný operátor rozesílá SMS zprávy po celém Česku. Obezřetnost je na místě. Obětí se může stát každý.

majitelé iphonů i Zdroj fotografie: Web Donut / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Phishingové zprávy jsou stále tím nejčastějším a nejúčinnějším druhem podvodu, na který může naletět každý z nás. Podvodníci využívají jména státních institucí i známých společností, aby z nic netušících uživatelů vymámili citlivá osobní data. V krajním případě se mohou dostat i k bankovnímu účtu a připravit své oběti o spoustu peněz. Nejnovější vlna podvodů slibuje výhodný tarif, místo něj ale skončíte s nulou na účtu.

Výhodný tarif od Vodafonu

Přijde vám SMS zpráva od Vodafonu, která slibuje neomezená data v 5G za pouhých 199 korun měsíčně. Tak výhodný tarif nikde jinde nedostanete, proto neváhejte a zaregistrujte se ihned na přiloženém odkaze, dokud nabídka trvá. Má to jen jeden háček – jedná se o nebezpečný podvod, o kterém informovala společnost CSIRT.CZ. Pokud na podobnou zprávu zareagujete a na stránku údajného mobilního operátora zadáte požadované údaje, můžete přijít o svůj účet i peníze.

výhodný tarif
iZdroj fotografie: Mtaylor848 / Creative Commons / CC BY-SA
Podvodníci nabízí výhodný tarif od Vodafonu

Phishing ve své nejčistší podobě

Kouzlo phishingových zpráv je v tom, že vždycky na někoho zafungují. Podvodníci cílí na důvěřivé a málo informované uživatele, které nabídka na výhodný tarif přiměje udělat přesně to, co si podvodníci přejí. Během několika kliknutí tak můžete přijít o přístup ke svým účtům nebo dokonce o velké množství peněz. Odkaz, který v phishingové zprávě najdete, většinou vede na falešnou stránku společnosti. Podvodná stránka působí na první pohled naprosto legitimně a liší se pouze v nepatrných detailech, kterých si všimne jen málokdo. Spolu s časovým nátlakem, který oběť nutí jednat rychle a bez rozmyslu, se tak jedná o phishing ve své nejčistší podobě.

Vodafone

Vodafone se s tím nemaže: Neomezená data úplně zdarma může mít každý, má to ale háček

Nepodlehněte nátlaku a manipulaci

Tyto zprávy navíc využívají běžnou a jednoduchou manipulaci. Základem jsou obyčejné lidské emoce, jako je nadšení či strach. Tyto pocity v oběti vyvolá úvodní znění zprávy, která slibuje výhodný tarif nebo naopak varuje před nebezpečím. Pod náporem emocí přestává lidský mozek uvažovat racionálně a ztrácí schopnost rozeznávat drobné nejasnosti, které by mohly indikovat, že se jedná o podvod. Následně vás podvodníci dostanou do časového presu. Pak už stačí jen pár kliknutí, trocha nepozornosti a podvodníci si na účet připíší všechny vaše úspory.

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články