Nepřišla vám náhodou tato SMS zpráva? Spoustu Čechů už okradla o peníze, dejte si pozor

V Česku řádí nová vlna SMS zpráv. Lidé, kteří na ni budou reagovat, přijdou o všechny své úspory. Jde o nekalou praktiku podvodníků, na kterou se může nachytat každý z nás.

majitelé iphonů i Zdroj fotografie: Web Donut / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) varuje před novou vlnou phishingových zpráv, které z vás mají vytáhnout přístup k vašemu bankovnímu účtu. NÚKIB o tom informuje v příspěvku zveřejněném na platformě X. Jejich prohlášení udává, že se ve veřejném prostoru objevila nová vlna SMS zpráv, které nic netušící občany láká k odevzdání platebních údajů pod záminkou nového příspěvku na bydlení. Místo toho vás však o všechny peníze připraví.

Nová vlna SMS zpráv láká na příspěvek na bydlení

Nová vlna SMS zpráv vás nabádá k urychlené registraci na přiloženém odkaze. Jako záminka zde slouží údajný příspěvek na bydlení, který samozřejmě můžete získat pouze v časově omezeném období. Tím se podvodníci snaží své oběti donutit k unáhlené reakci a přehlédnutí všech varovných signálů, které taková zpráva obsahuje. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost proto na svém webu všechny nabádá ke zvýšené opatrnosti.

vlna SMS zpráv
iZdroj fotografie: Summer Skyes 11 / Creative Commons / CC BY-SA
Tato SMS zpráva vás připraví o všechny úspory.

Znaky podvodné SMS zprávy

NÚKIB zdůrazňuje, že je důležité si u podobných SMS zpráv nebo emailů všímat všech drobných nejasností, které odhalí, že se ve skutečnosti jedná o pokus o podvod. Prvním ukazatelem může být kostrbatá čeština, která je pro podvodné zprávy naprosto typická a obsahuje ji i tato vlna SMS zpráv. V jiném případě může jazyk zprávy působit až příliš strojově. Dalším varovným signálem by měla být internetová adresa odkazu, který zpráva obsahuje. Jeho formát bude vždycky připomínat oficiální formát instituce, ale s drobnými detaily, kterých by si měl každý všímat.

mince a bankovky

Další nebezpečná SMS: Právě se šíří Českem, jediné kliknutí člověka připraví o veškeré úspory na důchod

Důležitý je tvar přiloženého odkazu

NÚKIB dále uvádí příklady některých falešných domén, které využívá i nová vlna podvodných SMS zpráv. Patří mezi ně například mpsv-prihlaseni[.]cz, mpcv[.]cz, mpvs-bydleni[.]cz. Kliknutím na takový odkaz budete přesměrováni na falešnou stránku, která po vás bude vyžadovat přihlášení pomocí bankovní identity. Tím však jen předáte přístup ke svému bankovnímu účtu podvodníkům a přijdete o své peníze. Podobné informace o finančních příspěvcích si vždycky předem ověřte na internetu, než kliknete na přiložený odkaz.

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články