Další nebezpečná SMS: Právě se šíří Českem, jediné kliknutí člověka připraví o veškeré úspory na důchod

Obyčejná SMS zpráva vás může během chvilky připravit o osobní údaje i veškeré úspory. Podvodníci oprášili svůj oblíbený trik. Na tuhle výzvu rozhodně nereagujte!

mince a bankovky i Zdroj fotografie: Erictorres-2002 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Podvody se v online prostoru doslova rojí jako houby po dešti. Podvodníci neúnavně zkouší nové i staré triky, které mají z důvěřivých lidí vylákat osobní údaje. Často jim jde především o údaje k platební kartě, díky kterým dotyčné oběti doslova vyluxují bankovní účet. Pokud tedy obdržíte zprávu, která vás vyzývá k aktualizaci doručovacích údajů, raději ji ihned smažte.

Podvodníci cílí na osobní údaje

Na scéně se opět objevily podvody, při kterých se kyberzločinci vydávají za různé dopravní společnosti. Ve velkém rozesílají lidem zprávy, podle kterých nemůžou doručit jejich balíček, protože chybí doručovací údaje. Následně vyzývají ke kliknutí na přiložený odkaz, který dotyčného přesměruje na falešné stránky České pošty nebo jiné dopravní společnosti.

Zde by pak oběť měla vyplnit své osobní údaje a zaplatit nízký poplatek, načež jí bude balíček bezpečně doručen. Podvodníci však jen chtějí tyto citlivé údaje získat pro své další podvodné praktiky. Podvedení lidé tak mohou přijít o všechny své úspory.

osobní údaje
iZdroj fotografie: Nenad Stojkovic / Creative Commons / CC BY-SA

Falešné webové stránky

Pokud oběť žádný balíček neočekává, pravděpodobně nebude na podobnou zprávu vůbec reagovat. Pokud však zrovna nějakou zásilku čeká, může tomuto podvodu velmi lehce podlehnout. V takovém případě je nutné co nejrychleji rozpoznat falešné stránky od těch pravých. Vizuálně většinou velmi dobře imitují vzhled oficiálních stránek dané společnosti, takže na první pohled vypadají neškodně.

Odkaz ve zprávě často využívá takzvaný zkracovač tinyurl, který skryje případné nesrovnalosti v URL adrese. Ta je však viditelná po otevření odkazu a měli byste si ji zkontrolovat dřív, než začnete vyplňovat jakékoliv osobní údaje. Většinou nebude odpovídat oficiálnímu formátu dané společnosti. V neposlední řadě by vás měly odradit i četné gramatické chyby a divná slovní spojení, které mohou značit strojový překlad.

Obecné rady

V online prostoru tak už delší dobu platí několik základních pravidel, které vám pomohou ochránit vaše osobní údaje. V žádném případě byste nikomu na internetu neměli sdělovat své hesla, PINy ani žádné bezpečnostní kódy. Dávejte si pozor na nevyžádané emaily, které nejlépe vůbec neotvírejte.

Češi přichází hromadně o peníze kvůli jediné SMS. Přišla už 40 % z nás, vám přijde také. Poradíme vám, jak reagovat

Pokud zpráva zní až příliš naléhavě a vyžaduje po vás okamžitou reakci, rozhodně zbystřete a nepodléhejte tomuto impulzu, který podvodníci využívají ve svůj prospěch. V neposlední řadě byste neměli věřit žádným lákavým nabídkám na výhodnou koupi či nějakou soutěž. V 9 z 10 případů se jedná o podvod.

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články