Vláda: Čechy s občanským průkazem čeká od 1.1.2024 obří změna. Na 99 % se týká i vás

Každý Čech vlastnící občanský průkaz si bude od 1.1 roku 2024 muset zvyknout na novou změnu. Dokážete se přizpůsobit?

Občanský průkaz i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Nedávno jsme vás informovali o stále se rozšiřujícím trendu nahrazování plastových platebních karet mobilními telefony. Nyní však vývoj míří ještě dál, umožňuje totiž uložit občanský průkaz nebo řidičský průkaz přímo do vašeho mobilního zařízení. To samozřejmě přináší mnoho nových možností, ale také vyvstávají otázky ohledně dostupnosti a praktičnosti pro všechny věkové skupiny. 

Zásadní změna

Dne 13. září 2023 schválila česká vláda návrh zákona, který mění přístup k digitálním službám. Tímto krokem se otevírá cesta k využívání nové mobilní aplikace s názvem eDoklady. Tato aplikace umožní lidem uložit si své identifikační doklady v digitální podobě. Zpočátku se zaměří především na občanský průkaz. V Evropské unii se zvažuje aplikace s názvem eWallet, která by měla jednou nahradit tradiční fyzické doklady. 

Avšak zatím bude e-občanka fungovat pouze v rámci České republiky, takže pokud cestujete do zahraničí, budete muset stále nosit klasické plastové doklady.

300 000 majitelům řidičských průkazů hrozí obrovský problém. Patříte mezi ně?

Elektronická občanka i řidičák

Podle ministra pro místní rozvoj a digitalizaci, Ivana Bartoše, budou eDoklady fungovat jako běžná mobilní aplikace. Stačí si ji stáhnout, zaregistrovat se a můžete ji používat. Postupně se přesune k tomu, že od 1. ledna 2024 budou muset přijímat e-občanky ústřední správní úřady, kromě zastupitelských úřadů. Od 1. července 2024 se k nim přidají státní orgány, které nejsou ústředními správními úřady, kromě zastupitelských úřadů, například soudy a policie. Nakonec, od 1. ledna 2025 budou muset e-občanky přijímat všechny ostatní úřady a subjekty, které mají povinnost ověřovat totožnost na základě právního předpisu. 

iZdroj fotografie: Creative Commons / CC BY-SA

Co bude potřeba

Aby mohl uživatel využívat elektronickou identifikaci, musí si svůj mobilní telefon připravit. To zahrnuje mít datové připojení, nainstalovat aplikaci e-občanky a spárovat Bluetooth čtečku čipových karet. Tyto kroky musí být provedeny ještě před samotným přihlášením k e-občance. Tato nová opatření mají potenciál zjednodušit život občanům, ačkoli budou vyžadovat určité technické dovednosti. I když někteří jednotlivci mohou pociťovat určitou nejistotu ohledně těchto inovací, mnozí se těší na modernizaci, kterou přináší elektronické občanské průkazy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články