300 000 majitelům řidičských průkazů hrozí obrovský problém. Patříte mezi ně?

Letos měla skončit platnost 875 000 řidičských průkazů, z nichž většina řidičů již získala nový průkaz.

i Zdroj fotografie: Creative Commons / CC BY-SA
                   

Nicméně stále existuje 316 977 řidičů, kteří tuto výměnu odkládají. Ministerstvo dopravy zdůrazňuje, že není dobré odkládat tuto výměnu na poslední chvíli. Nejvíce řidičských průkazů, které je třeba vyměnit, je ve Středočeském kraji, Hlavním městě Praha a Jihomoravském kraji, kde jich zbývá 39 669, 39 648 a 37 032. Můžeme očekávat větší zájem o výměnu řidičských průkazů především v Praze a Brně. Proces výměny lze spustit nejdříve 90 dnů před koncem platnosti řidičského průkazu.

Jak na žádost o výměnu?

Žádost o výměnu lze podat buď na obecním úřadě obce s rozšířenou působností nebo elektronicky pomocí identity občana, například bankovní identity, eObčanky nebo mobilního klíče k eGovernmentu, přes nový Portál dopravy nebo starší Portál občana. Je důležité si uvědomit, že k tomu, abyste komunikovali s úřadem, potřebujete také datovou schránku fyzické osoby. Elektronické podání má několik výhod – nemusíte chodit na úřad a základní údaje o vás jsou ihned načteny. Navíc můžete vybrat, na kterém obecním úřadě obce s rozšířenou působností si nový průkaz vyzvednete, a těch možností je přes dvě stovky. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Výměnu neodkládejte

Ministr dopravy Martin Kupka doporučuje elektronický proces podání žádosti o výměnu, pokud máte v plánu požádat o nový řidičský průkaz ještě letos. K výměně potom budete potřebovat občanský průkaz nebo jiný platný doklad totožnosti a starý řidičský průkaz. Fotografii nemusíte nosit s sebou, protože vám portrét do nového průkazu vyfotografují na místě. Standardní výměna neplatného řidičského průkazu je zdarma a trvá dvacet dní. Pokud potřebujete rychlejší vydání do pěti dnů, bude to stát 700 korun.

Co když řidičák nevyměním?

Je logické, že s neplatným průkazem nemůžeme řídit motorové vozidlo. Pokud tak učiníte, pokutě se rozhodně nevyhnete. Vzhledem k tomu, že na výměnu řidičského průkazu máte dostatek času, jakékoliv výmluvy vám nepomohou. Proto na nic nečekejte a zažádejte si o výměnu co nejdříve.

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články