Vlastníte Android telefon? Pak jste v ohrožení, tyto aplikace vás brzy okradou o všechny peníze

Tyto aplikace obsahují nebezpečné viry. Nikdy je nestahujte. Jejich cílem jsou zařízení s operačním systémem Android. Většina obětí jsou děti a mladiství.

android i Zdroj fotografie: Paowee / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Mobilní telefony a tablety s operačním systémem Android jsou v České republice silně zastoupené. Pro mnoho Čechů jsou tyto zařízení dostupnější volbou než konkurenční Apple, který má vlastní operační systém. Díky tomu jsou Češi více ohroženi viry, které se skrývají v různých mobilních aplikací.

Android je terčem hackerů

Nejrozšířenějším virem, který v posledních měsícíh útočí na naše zařízení, je Andreed. Tento vir nepůsobí na první pohled příliš nebezpečně. Jeho primárním účelem je zamořit vaš mobil či tablet velkým množstvím reklam. Tím vaše zařízení značně přetíží a znepříjemní vám jeho užívání. Rizikem však mohou být i samotné reklamy, které mohou nepozorného uživatele přivést na podvnodné weby. Ke ztrátě citlivých osobních dat pak už stačí jen malinkatý krůček.

Stahování aplikací

Každý uživatel operačního systému Android, by si měl dávat dobrý pozor na to, jaké aplikace stahuje a odkud je stahuje. Nejhorší, co můžete udělat, je stáhnout nějakou aplikaci z nezabezpečeného webu. V takovém případě je opravdu velké riziko, že si spolu s aplikací stáhnete také nějaký nebezpečný virus.

android iZdroj fotografie: Blogtrepreneur / Creative Commons / CC BY-SA

Všechny aplikace byste tedy měli stahovat z oficiálních obchodů typu Google Play. Ačkoliv i tady můžete narazit na aplikace, které obsahují viry, toto riziko je mnohem menší. Detekce škodlivých virů v aplikacích sice není stoprocentní, ale Google neustále pracuje na různých vylepšeních. Vždycky vám však mohou napovědět napřiklád recenze jiných uživatelů nebo i počet stáhnutí dané aplikace. Toto povědomí je důležité šířit především u dětí a mladistvých, kteří jsou mnohem náchylnější k různým podvodům a sami ještě nástrahy internetu nerozeznají.

Aplikace obsahující viry

Kybernetická bezpečností firma Eset nedávno zveřejnila seznam populárních aplikací pro Android, ve kterých detekovala některý ze škodlivých virů. Patří mezi ně:

  • My City: Star Horse Stable – herní simulátor s koňmi, který může být lákavý především pro děti a mladistvé. V této hře se našel virus Andreed.
  • Life Palmistry: Palm&Gender – aplikace, která vám z oskenované dlaně vyvěští budoucnost. Zde se našel virus Hiddad, který také šíří nevyžádanou reklamu.
  • FM WhatsApp – neoficiální verze oblíbené chatovací aplikace, která obsahuje malware Triada. Tento vir krade data přímo z vašeho zařízení.
Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články