Varování: V ČR se šíří nový virus. Krade data, která o vás zjistí úplně všechno. V telefonu ho má spousta lidí, možná i vy

Virus Andreed znovu útočí na vaše telefony a tablety. Obětí se může stát každý, kdo používá zařízení s Androidem. Dejte si pozor, jaké aplikace do svého zařízení stahujete.

uživatelé whatsappu i Zdroj fotografie: BrayLockBoy / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Mobily a tablety s operačním systémem Android čelí nové vlně útoků. Známý virus Andreed je opět na scéně. Poslední velká vlna útoků byla zaznamenána v lednu. Obětí se stalo téměř 15% uživatelů zařízení s Androidem. Možná jste mezi nimi i vy.

Virus může napadnout i vaše zařízení

Nejčastější způsob, jak virus Andreed napadá mobily a tablety s Androidem, je skrze hry. Jedná se o populární hry, které si do zařízení stáhnete z nezabezepečené platformy na internetu. Může se však ukrývat i ve hrách a aplikacích, které stáhnete z oficiálního obchodu. Pro Android to je Google Play. Tato šance je však mnohem menší, díky silnému zabezpečení, které Google Play na nabízené aplikace uplatňuje. Pokud si nejste jistí, zda můžete aplikaci věřit, vždy si před stáhnutím jakékoliv hry či aplikace přečtěte recenze jiných uživatelů.

Jak virus působí?

Na rozdíl od jiných virů, necílí Andreed primárně na sběr vašich osobních dat a infiltraci vašich přístupů. Jeho přítomnost ve vašem telefonu či tabletu ale citelně zvýší počet agresivních reklam, které na vás začnou pravidelně vyskakovat. Tím značně zatíží systém vašeho zařízení, které bude pracovat citelně pomaleji a může se začít sekat. Používání vašeho mobilu či tabletu se tak během několika dní změní v hotovou noční můru.

iZdroj fotografie: Blogtrepreneur / Creative Commons / CC BY-SA

Na zřeteli mějte ale i skrytou hrozbu, kterou virus Andreed představuje. V množství reklam, které zamoří vaše zařízení, se mohou skrývat také nebezpečné reklamy různých podvodníků. Pokud byste na takovou reklamu zareagovali, můžete velice jednoduše zpřístupnit své citlivé osobní data podvodným třetím stranám. To zahrnuje také přístup k vašemu bankovnímu účtu.

Andreed v populárních hrách

Způsob, jakým se obávaný virus dostane do populárních her, je velmi rafinovaný. Podvodníci, kteří virus vytvořili, si zakoupí novou hru od jejich tvůrců, kteří většinou nemají ponětí, k jakému účelu bude zneužita. Svůj virus do hry vloží, změní její název a logo a začnou ji nabízet ke stáhnutí. Naštěstí tyto hry většinou neprojdou bezpečnostní prověrkou obchodu s aplikacemi Google Plays. Stáhnout si je ale můžete z nezajištěných stránek na internetu. Snadnou obětí se mohou stát především mladiství, které je potřeba před podobnými nástrahami varovat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články