Kdo se podívá na známé a virální video, ztratí přístup ke svému bankovnímu účtu. Jedno zhlédnutí a je po penězích

Kdo se podívá na známé a virální video, ztratí přístup ke svému bankovnímu účtu. Už po jednom zhlédnutí lidem mizí peníze. Na tenhle trik si dejte dobrý pozor!

virální video i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Investiční podvody jsou na internetu čím dal rozšířenější. Pro podvodníky představují jednoduchý způsob, jak nalákat své oběti, aniž by jim museli rozesílat phishingové zprávy. Stačí, když na internet dají falešnou reklamu, která potenciálním obětem slibuje vysoké výdělky, a lidé do nachystané sítě podvodů spadnou v podstatě dobrovolně. Největší úspěch v poslední době představují reklamy nebo videa, kde vám výhodnou investici slibuje nějaká veřejně známá osobnost. Poslední virální video dokonce využívá vlivu prezidenta Petra Pavla. Všechno je to však jeden velký podvod.

Virální video s Petrem Pavlem

Toto virální video působí jako klasická reportáž ze stanice CNN Prima News. Petr Pavel v něm představuje nové investiční konto, které finančně zabezpečí každého Čecha. Na podobná lákadla stále slyší velké množství lidí. Petr Pavel však nikdy podobnou reportáž nenatočil a CNN Prima News nic takového neodvysílala. Celé video je podvod vytvořený pomocí umělé inteligence. Metoda, které se říká Deepfake, využívá veřejně dostupné obrazy a audio nahrávky známých lidí, aby z nich následně vytvořila vlastní video podle zadaného příkazu.

Na první pohled to tedy působí, jako by z videa skutečně hovořil prezident republiky. Pozorný divák si však všimne několika detailů, které prozradí, že tvůrcem videa je umělá inteligence. Nejčastější chyby jsou patrné v gramatice nebo nepřirozených pohybech. Deepfake však představuje do budoucna velké riziko. Umělá inteligence se neustále učí a vyvíjí a časem z podobných videí zmizí i zmiňované chyby. V tu chvíli už podvodníky nic nezastaví a budou lidi o peníze okrádat ve velkém.

investice do ČEZu
iZdroj fotografie: VendySol / Creative Commons / CC BY-SA
Umělá inteligence vytvořila falešné video s prezidentem Petrem Pavlem.

Deepfake zneužívá kdekoho

V tuto chvíli se deepfake nevyhýbá žádné veřejně známe osobnosti. Nedávno obletělo internet další virální video, které tentokrát využívalo bývalého premiéra Andreje Babiše, jak uvádí web Novinky.cz. Stejně jako nyní prezident Petr Pavel i on lákal důvěřivé oběti na výhodné investice. Každé takové video nebo reklama obsahují odkaz, který nebohou oběť přesměruje na falešné investiční stránky. V tu chvíli se z toho stává klasický investiční podvod.

zbohatnout

Chtěla zbohatnout, teď je zadlužená do konce života. Na tento internetový podvod pozor, okrade vás o vše

Jakmile se oběť, která je ovlivněná reklamou falešné celebrity, na stránkách zaregistruje a učiní první investiční vklad, není cesty zpět. Podvodníci dokáží danou oběť šikovně vmanipulovat k dalším krokům, které většinou končí prázdným bankovním kontem oběti. Slíbeného výdělku se tak nikdy nedočkají.

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články