Máte vedle sebe na stole mobil? Děláte velkou chybu, každý měsíc tak můžete přijít o 30 000 Kč

Přítomnost telefonu v blízkosti člověka, i v tichém režimu, ovlivňuje jeho mozek a snižuje schopnost soustředění se. Vyvarujte se těmto situacím.

Soustředění se vedle elektronického zařízení i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

V dnešní době je už pravidlem, že své telefony máme neustále u sebe ať jsme s přáteli, doma nebo jdeme spát. Díky dnešním funkcím smartphonů lze nastavit dle vlastní potřeby a preference nejrůznější styly oznámení a upozornění. Můžeme také zvolit tichý režim, aby nás telefon po určitou dobu nerušil.

Vliv má i jeho přítomnost

Vědci z University od Texas nyní ale přicházejí s tvrzením, že telefon ovlivňuje náš mozek i svou pouhou přítomností ať je v jakémkoliv utišeném režimu. Závěr studie má jasné stanovisko k tomu, že pokud se potřebujete soustředit či relaxovat, určitě je dobré nechat telefon co nejdál od sebe. Třeba ve vedlejší místnosti. Rozhodně není dobré telefon nechávat vedle sebe nebo v zorném úhlu.

Vědci během studie zkoumali, jak jsou lidé schopni plnit různé úkoly, při kterých je nutné zaměstnat svou paměť, myšlení a schopnost se učit, jestliže se v jejich blízkosti nachází telefon. 800 účastníků dostalo za úkol vyplnil formulář s úkoly, který testoval jejich postřeh, schopnost učit se, pozornost nebo vstřebat informace.

Tito účastníci byli následně rozděleni do 3 skupin. 1. skupina měla za úkol plnit úkoly s telefonem přímo vedle sebe v bezprostřední blízkosti displejem dolů. 2. skupina měla telefony skryté ve své kapse nebo v kabelce, ale stále byly na dosah. 3. skupina pak nechala své telefony ve zcela jiné místnosti a úkoly plnili bez jejich přítomnosti.

Všech 800 účastníků mělo za úkol plnit úkoly při plném soustředění a telefony nesměli užívat.

Soustředění iZdroj fotografie: Depositephotos

Výsledky testu

Výsledku testu byly jednoznačné. Zcela nejhorších výsledků dosáhli účastníci z 1. skupiny, která pracovali v těsné blízkosti telefonů. Před zahájením testování 80 % z účastníků tvrdilo, že telefon jejich výsledek nijak neovlivní. Díky výsledkům ale jasně vidíme, že vliv je očividný a respondenti ve svém počátečním tvrzení neměli pravdu.

Čím to ale je, že už samotná přítomnost telefonu v blízkosti člověka má vliv na výkonnost? Je na vině elektromagnetické záření nebo jiné faktory?

Vědci došli k závěru, který je velmi jednoduchý. Pokud totiž máme telefon blízko nás, naše myšlenky každou chvilku uniknou směrem k němu. Je to už náš takový reflex. Lidé tedy musí vynaložit energii už jen na to, aby telefon nechali ležet a svou pozornost věnovali jinam, uvádí web CHIP. To mozku přináší určitou ztrátu energie a kapacity, která mu následně chybí při soustředění a plnění jiných úkolů.

Pokud je tedy před vámi úkol, který vyžaduje soustředění a vaši plnou pozornost, určitě je dobré telefon odložit co nejdál od sebe, a to tedy znamená v jiné místnosti. I přesto, že telefon je v tichém režimu, ale máme ho na dohled, nutí nás věnovat mu pozornost. Následky toho totiž můžou být nedozírné. Mobilní telefon totiž může mít zásadní vlvi na vaši pracovní kvalitu a morálku, což následně může vést ke ztrátě pracovní pozice a pravidelného měsíčního příjmu ve výši 30 000 Kč.

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články