Zákaz telefonů ve školách: Studenti mají smůlu, učitelé se mohou začít radovat

Zákazy telefonů ve škole fungují už mnoho let v nejrůznějších Evropských zemích. Kdy přijde na řadu Česká republika?

Chlapec s telefonem i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Velká Británie je známá svou konzervativní povahou a i když v oblasti technologie ukazuje pokrok, neplatí to vždy a v každém ohledu. Ministryně školství nedávno představila důležitý návrh, kterým by mobilní telefony měly být zakázány ve školách. Ředitelé škol v Anglii, která tvoří největší část Velké Británie, upozornili na to, že studenti příliš často používají mobily, dokonce i během vyučování a přestávek. Sdílejí obavy ohledně této závislosti a nepřetržitého používání mobilních zařízení, a proto podali hromadně žádost na ministerstvo školství, které tuto myšlenku podporuje. 

Zákaz telefonů ve školách

Ministerstvo plánuje zavést zákaz mobilních telefonů ve školách, včetně přestávek, a to od začátku měsíce října. Gillian Keeganová, ministryně školství, tento krok oznámila jako součást širšího balíčku reforem a úprav pro školní instituce. Vláda se rozhodla výrazně investovat do vzdělání v letech 2024 a 2025, s rozpočtem až 60 miliard liber (1,6 bilionu korun). Toto opatření má přinést pozitivní změny, jako zlepšené chování studentů, zvýšenou koncentraci na vzdělání a snížení případů kyberšikany. Ministerstvo zároveň upozorňuje, že budou výjimky pro případy, kdy děti potřebují mobilní telefony kvůli zdravotním obtížím. 

iZdroj fotografie: Pxhere

Zákaz i v Česku?

Tom Bennett, expert na vzdělávání dětí, vyjádřil podporu zákazu a uvedl, že školy, které již mobilní telefony zakázaly, hlásí lepší bezpečnost a soustředění studentů. Trend zakazování mobilních telefonů ve školách se šíří po Evropě, například v Itálii, Francii a Portugalsku již takový zákaz platí. OSN také varovala před používáním mobilů ve školách, když 29 % žáků potvrdilo, že mobilní telefony používají, i když je jim to zakázáno. V okolních zemích jako Německo, Rakousko a Česká republika zatím podobné zákazy nejsou na pořadu dne, ačkoli se o nich diskutuje. Není tedy vůbec vyloučeno, že budou zavedeny i u nás.

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články