Technika jde neustále dopředu, a proto se každý den můžeme setkávat s nejrůznějšími vymoženostmi z oblasti vědy a techniky. Neustále vědci a vynálezci přicházejí na nová a nová zařízení, které by mohly nám lidem pomoci.
Snaží se s nimi lépe pochopit zákoutí lidského života, což je velmi chvályhodné. Nedávno se podařilo neuro inženýrům vytvořit malý chirurgický implantát, který může elektricky stimulovat mozek a nervový systém, aniž by k tomu potřeboval energii z baterie nebo kabelové spojení.
Stimulace mozku
Neuro inženýři z Rice University vytvořili malý chirurgický implantát, který může elektricky stimulovat mozek člověka a jeho nervový systém bez použití baterie nebo kabelového napájení. Nervový stimulátor čerpá svou energii z magnetické energie a je o velikosti několik zrn rýže, to znamená, že je velmi malý. Je to první magneticky poháněný nervový stimulátor, který produkuje stejný druh vysokofrekvenčních signálů jako klinicky schválené implantáty, jež jsou napájeny z baterií, které se používají k léčbě epilepsie, Parkinsonovy choroby, chronických bolestí nebo dalších vážných onemocnění a stavů.
Magnetoelektrický materiál
Výzkum byl zveřejněn v online časopise Neuron. Klíčovou složkou implantátu je tenký film magnetoelektrického materiálu, který přeměňuje magnetickou energii přímo na elektrické napětí. Tento způsob se vyhýbá nevýhodám rádiových vln, ultrazvuku, světla, a dokonce i magnetických cívek, z nichž všechny byly navrženy pro napájení malých bezdrátových implantátů. Bylo také prokázáno, že trpí narušováním živé tkáně nebo vytvářejí škodlivé množství tepla. Pro demonstraci životaschopnosti magnetoelektrické technologie vědci ukázali, že implantáty fungují i u hlodavců, kteří byli zcela vzhůru a mohlo se tak potulovat volně po svém ohrazeném prostoru.
Důležitý pokus
Provést tuto demonstraci bylo opravdu důležité, protože je to obrovský technologický skok, který může být v budoucnu velmi užitečný při léčbě lidí. Výsledky této demonstrace a výzkumu celkově naznačují, že použití magnetoelektrických materiálů pro bezdrátové dodávky energie je více než jen novou myšlenkou. Tyto materiály jsou totiž vynikajícími kandidáty na bezdrátovou bio elektroniku, která v budoucnu může dosáhnout vysoké klinické kvality.
Lék na úzkost a depresi
Drobné implantáty schopné modulovat aktivitu mozku a nervového systému by mohly mít dalekosáhlejší výsledky. Zatímco implantáty napájené z baterií se často používají k léčbě epilepsie a snižování třesů u pacientů s Parkinsonovou chorobou, výzkum ukázal, že nervová stimulace by mohla být užitečná při léčbě deprese, obsedantně-kompulzivních poruch. Mohla by se také použít pro více jak třetinu těch, kteří trpí chronickými, neléčitelnými bolestmi. Stejně tak by mohla zatočit s úzkostí, depresí či závislostí na opiátech a jiných omamných látkách.