Používáte Windows? Pozor na tuto vyskakující zprávu, jedno kliknutí vám může vybílit celý bankovní účet

Podvodníci přišli s novým způsobem, jak se dostat k vašim penězům. Využívají k tomu Microsoft Windows, který má v počítači každý z nás. Pokud se podobná zpráva objeví i ve vašem počítači, nikam nevolejte.

příjdete o úspory i Zdroj fotografie: Pittigrilli / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Hackeři opět útočí. Tentokrát se vydávají za pracovníky bezpečnostního týmu společnosti Microsoft Windows. Pod záminkou útoku na váš počítač, vám odcizí všechny osobní údaje a získají přístup k vašim penězům. Pokud se vám někdy zobrazí toto varování, v žádném případě na něj nereagujte.

Útok na váš Windows

Tentokrát vám nepřijde žádný email či zpráva, která vás bude varovat před domnělým útokem na váš systém. Toto varování se vám zobrazí během běžné činnosti přímo ve vašem zařízení, které používá operační systém Windows. Vyskakovací okno vás informuje o tom, že bylo vaše zařízení napadeno virem. Dále vás zpráva vyzve, abyste pro včasné zabezpečení svého systému zavolali na uvedené číslo.

Pokud tak učiníte, dovoláte se přímo podvodníkovi, který se bude vydávat za pracovníka bezpečnostního oddělení společnosti Microsoft Windows. Podle jeho pokynů si stáhnete do počítače aplikaci, která domnělému pracovníkovi umožní vzdálený přístup k vašemu počítači. Díky tomu vám skutečný pracovník může znovu zabezpečit napadené zařízení. Podvodníkovi tím ale dáte přístup ke všem osobním údajům, včetně přístupu do vašeho bankovnictví.

iZdroj fotografie: Microsoft / Creative Commons / CC BY-SA

Jak poznat, že se jedná o podvod?

Tento druh podvodu může být docela zrádny, což zaručuje jeho úspěch. Většina lidí, kterým na obrazovce vyskočí podobné varování, okamžitě zpanikaří. Pod náporem emocí přestáváme jednat racionálně a máme tendenci skočit po prvním řešení, které nám podvodníci ve své zprávě nabízejí. Vůbec nás nenapadne si ověřit, zda se nejedná o podvod.

Vyskakovací okno s upozorněním vypadá dosti věrohodně. Pokud se navíc objeví zcela nečekaně a přímo na vaší obrazovce, nemůže se přece jedna o podvod. Jenže opak je pravdou. Princip těchto vyskakovacích oken všichni známe z reklam na různých webech. Toto domnělé varování funguje úplně stejně a pravděpodobně jste ho spustili tím, že jste zabloudili na určitou inkriminovanou webovou stránku. Ve skutečnosti nemá toto okno tedy nic společného s vaším operačním systémem Windows.

Co v takové chvíli dělat?

Rozhodně nezačněte panikařit a nevolejte na uvedené číslo. Nejprve zkuste, zda jde vyskakovací okno normálně zavřít. Případně restartujte počítač. Pokud po restartu váš Windows normálně funguje, ale zpráva se objevila znovu, zkuste své zařízení projet antivirovým programem. Pokud žádné viry ve vašem zařízení nenajde, pravděpodobně se jednalo o podvod. V takovém případě raději vymažte historii vyhledávání ve vašem prohlížení, včetně všech cookies.

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články