Varování: Na WhatsAppu probíhá rozsáhlé špehování, možná právě teď sledují i vás

WhatsApp, jako každodenní nástroj pro online komunikaci pro miliardy uživatelů, se stal lákadlem pro kyberzločince, kteří využívají různé triky k získání přístupu k účtům a špehování.

Whatsapp i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

WhatsAppu se povedlo to, co se žádné jiné aplikaci nepovedlo. Tato aplikace se stala každodenním nástrojem pro online komunikaci pro největší množství uživatelů na světě. I to je ale důvodem, proč jsou právě tito uživatelé nejčastějším cílem pro podvodníky a jejich útoky.

Rizika aplikace WhatsApp

Kyberzločinci se snaží o získání přístupu do profilů uživatelů a používají na to nejrůznější triky. Nejlepší verzí tohoto útoku je pro zločince takový způsob, aby si majitel účtu procesu vůbec nevšiml. Jedna ale věc neoprávněné vniknutí na účet vždy odhalí. Počet nejrůznějších metod, jak špehovat uživatele na WhatsAppu je alarmující. Týká se to bezpečnostních chyb samotné aplikace, ale také krádeží ověřovacích kódů. Rizik je opravdu spousta a pro uvolnění cesty těmto trikům stačí jedná malá chyba uživatele.

V Anglii jsou v posledních měsících mezi uživateli velmi velké obavy o bezpečnost z neoprávněných přístupů k účtům. Platí tedy pravidlo, že nejlepší pro uživatele je udržovat svou ostražitost a nejlépe znát co nejvíce způsobů, kudy k napadení může dojít, jak upozorňuje web CHIP.

Jak odhalit prolomení účtu

Přístup neoprávněné osoby k vašemu účtu odhalí prostředí samotné komunikace. Pokud byl váš účet například prolomen pomocí QR kódu, který umožňuje otevření přístupu z více zařízení v jednu chvíli, je nutné provést ověření, že se nejedná o váš případ.

Pokud si toto chcete ověřit stačí jít do nastavení aplikace WhatsApp, které otevřete symbolem tří teček. Zde najdete „Propojená zařízení“. Zde si zobrazíte všechna zařízení, kde byl udělen přístup k vašemu účtu. Pokud mezi nimi uvidíte zařízení, která neznáte a nejsou vaše, jedná se o krádež účtu. Povolení přihlášení pro neznámá zařízení ale můžete okamžitě smazat.

WhatsApp chat iZdroj fotografie: Depositephotos

Eliminujte riziko útoku

Riziko těchto útoků můžete ale také výrazně zmenšit pomocí doporučených nastavení aplikace. Opět stačí jít do nastavení skrz symbol tří teček v aplikaci a v části „Soukromí“ můžete ručně určit, které informace budou viditelné pro ostatní uživatele. Rozhodnete tak, kdo může vidět vaši fotografii na profilu, informaci o zobrazení zpráv nebo to, kdy jste byl naposledy připojen online. Lze si také nastavit interval, po kterém zmizí celá uběhla konverzace.

Je také na místě si promyslet nastavení funkce „Oznámení o přečtení“. Pokud tuto funkci vypnete na svém profilu, ani vy neuvidíte u ostatních uživatelů, kdy byli naposledy aktivní nebo zda došlo k přečtení vaší zprávy. Tato funkce lze deaktivovat ale jen pro klasické chatování s jednou osobou, nikoliv ve skupinových konverzacích.

Aplikaci WhatsApp dále můžete zakázat veškerý přístup k funkcím vašeho zařízení. Stačí otevřít nastavení telefonu, najít aplikaci WhatsApp a u ní vypnout oprávnění například pro fotoaparát, galerii nebo datové služby. Je nutné si ale uvědomit, že tímto úkonem omezíte funkce celé aplikace.

Dále je plošně doporučováno skrz WhatsApp neposílat řádný citlivý nebo osobní obsah jako jsou fotografie, videa nebo dokumenty. Určitě je na místě ignorovat zprávy od neznámých uživatelů a nepřeposílat řetězové zprávy.

Kontrolujete pravidelně své nastavení aplikace WhatsApp?

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články