Varování: Kdo má v telefonu tyto aplikace, krutě zaplatí. Kradou data, dostanou se i do bankovních účtů

Google Play, oblíbený online obchod s aplikacemi, čelí nové hrozbě trojských koní, které se skrývají v několika stahovaných aplikacích, ohrožující bezpečnost uživatelů a jejich bankovní účty.

i Zdroj fotografie: Zoom-Zoomers.ts / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Oblíbeným online obchodem aplikací je u velké části uživatelů Google Play. Ten je opět ale terčem intrik podvodníků, protože v jeho obrovské škále nabízených aplikací se i ty podvodné s virem snadno ukryjí. Aktuálně je známo 5 aplikací, které s sebou nesou do zařízení nebezpečí trojského koně, který napomůže podvodníkům s krádeží vašeho bankovního účtu.

Trojský kůň v aplikacích pro české uživatele

Bezpečnostní skupina ThreatFabric odhalila zcela nový vir s názvem Anatsa. Další informace o tomto viru pak přinesla společnost Bleeping Computer, která označila aplikace, ve kterých se tento vir ukrývá. Přináší tak jasné varování, kterým aplikacím je dobré se obloukem vyhnout.

Trojský kůň, který se skrz tyto aplikace může dostat do zařízení, se zaměřuje na mobilní bankovnictví uživatelů z Česka, Německa, Slovenka, Španělska a Anglie. Na počátku svého působení tento vir Anatsa cílil pouze na majitele zařízení značky Samsung, ale během svého rozvoje začal cílit i na další zařízení s operačním systémem Android.

Vyhněte se těmto aplikacím:

  • Phone Cleaner: File Explorer
  • PDF Viewer – File Explorer
  • Phone Cleaner – File Explorer
  • PDF Reader – Viewer & Editor
  • PDF Reader: File Manager

Tyto aplikace předstírají svůj primární účel jako čtečky souborů PDF nebo čističe telefonů a byly staženy už přes 150 tisíc krá, uvádí web Bleeping Computer. Tyto aplikace byly již z obchodu Google Play odstraněny, ale mohou být v telefonech mnoha uživatelů.

Google Play aplikace iZdroj fotografie: Depositephotos

Zkontrolujte si proto svůj telefon, zda jste právě vy tyto aplikace nestáhli a pokud ano, je nutné je co nejrychleji ze zařízení odstranit. Jelikož se jedná o aplikace, které uživatel nepoužívá každý den, může se stát, že aplikaci v telefonu ponecháte bez vědomí a ta má ideální prostor pro to, začít páchat škody.

Co vše vir dokáže napadnout

Tyto aplikace užívají vícestupňový proces, aby mohli infikovat virem zařízení. Jsou také vybaveny systémem, který jim pomáhá se vyhnout bezpečnostním opatřením zařízení. Pokud se tento vir z aplikace do zařízení dostane, umožní podvodníkům převzít kontrolu na zařízením a provádět tak úkony bez vědomí majitele. Dále dokáže z telefonu ukrást citlivé informace a následně odcizit mobilní bankovnictví a ovládat transakce na bankovním účtě.

Kontrolujete důkladně původ aplikací, které si do svého zařízení stahujete?

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články