Varování: Mají naše intimní videa a chtějí je zveřejnit. Na nový trik si musí dát pozor všichni Češi

Intimní videa jsou stále častěji využívána k vydírání, a nově umělá inteligence umožňuje vytvořit videa s věrohodným vzhledem, což zvyšuje riziko pro oběti.

i Zdroj: Policie ČR
                   

Žádnou novinkou nejsou intimní videa použitá k vydírání oběti. Praktika funguje tak, že člověk, ať již známý nebo neznámý, vyláká z oběti sexuálně laděné fotografie nebo video. Často také jsou tyto materiály získány od osoby, která oběť zná nebo ze zařízení, které bylo napadeno. V určitých případech útočníci pouze tvrdí, že tento obsah mají, aniž by oběti dali jakýkoliv důkaz.

Vydírání oběti

Jakmile podvodníci utvrdí svou oběť, že tento citlivý materiál mají, požadují platbu za to, že obsah nezveřejní nebo nepošlou rodině, blízkým, přátelům, ale i kolegům či zaměstnavateli. Jsou případy, kdy podvodníci z oběti vylákají další podobný materiál a celé vydírání se ještě prodlouží a cena za výkupné potom explicitně roste.

Díky umělé inteligenci tento se tento podvod stává znovu mnohem oblíbenějším. Umělá inteligence dokáže totiž vytvořit falešné video, které vypadá jako věrohodné vůči existující osobě, na kterou se podvodníci zaměří.

Vznik videa

Služeb a softwaru pro vytváření tzv. Deepfake videí existuje na internetu opravdu obrovské množství. Jsou jak open-source nástroje, tak účty s předplatným, které stačí pouze zaplatit a systém vše vytvoří takřka sám. Právě tyto systémy se díky umělé inteligenci výrazně zdokonalily a díky tomu stačí pro tvorbu takového videa pouze jediná fotografie obličeje oběti. Takovou fotografii útočník snadno najde na sociálních sítích. Díky fotografii obličeje vytvoří fotografii se sexuální tematikou, která vypadá jako velmi důvěrná kopie skutečné oběti a celý proces může začít.

Například služba GibHub nabízí bezplatné nástroje pro vytváření takového obsahu z jediné fotografie obličeje. Web Chip uvádí, že použití tohoto nástroje zvládne naprosto každý a nevyžaduje žádné školení. Většina takových nástrojů sice obsahuje zabudované ochrany proti zneužití, ale není příliš složité na Darwebu najít ekvivalent těchto nástrojů, které tyto ochrany zabudované nemají.

Vydírání online iZdroj fotografie: Depositephotos

Před těmito případy varuje FBI. I přesto, že videa nebo fotografie nejsou skutečné, vypadají opravdu důvěryhodně a není tak vůbec těžké je zneužít ke skutečnému vydírání. Oběť samozřejmě i přesto, že bude vědět, že dané video nebo fotografii nikdy nevytvořila, nebude chtít, aby se obsah tohoto typu šířil mezi jejími známými nebo kolegy.

Co říkáte na tento způsob hrozby pro kohokoliv z nás?

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články