Varování: Kdo má v telefonu tyto aplikace, přijde o mnoho peněz. Potají vám vysají konto, děje se to dennodenně

Uživatelé operačního systému Android mají problém s aplikacemi pro editaci PDF, které obsahují skrytý malware Anatsa, cílící na jejich peníze. Malware je schopen nabourat aplikace s bankovnictvím a provádět neoprávněné transakce.

Google Play i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Upozornění na aktuální nebezpečí v online světě přichází pro uživatele operačního systému Android. Uživatelé, kteří si v poslední době stáhli do svého zařízení z Google Play aplikaci, která pomáhá s editací a zobrazením souborů PDF, mají problém. Některé z takových aplikací jsou totiž vysoké škodlivé a mají v sobě ukrytý malware, který cílí na jejich peníze.

Obezřetnost při stahování aplikací

Tímto nebezpečným malwarem je Anatsa, který je většinou ukrytý v aplikacích, které je možné stáhnout přes APK úložiště. Nově se ale tento malware dostal i do aplikací, které bylo možné snadno stáhnout přímo v obchodě Google Play, uvádí web CHIP.

Tento malware je známý již několik měsíců a patří mezi zcela nejnebezpečnější, které mohou naše zařízení napadnout. Pod rouškou aplikace pro editaci je stažen do telefonu, kde začne páchat škodu a po vlastní aktualizaci je schopný nabourat aplikaci s bankovnictvím a tím i účet, kde ovládá odcházející transakce.

Tento virus byl odhalen konkrétně hned ve dvou aplikacích, které byly volně ke stažení v Google Play. Jedná se o aplikaci PDF Reader a PDF Viewer. Tyto aplikace jsou sami o sobě neškodné a mohou být i velmi praktické. Je ale nutné dodat, že pro tyto funkce již nemusíte nic stahovat. Systém Android to už dávno umí a má na to svou vlastní aplikaci.

Jak podvod funguje

Celý proces podvodu není tak snadný a rychlý, jak se může zdát. Podvodníci nejprve malware ukryjí do neškodné aplikace. Tu zařadí do prodeje jako právě v tomto případě a lákají uživatele na jejich stažení pro praktické využití. Jakmile uživatel tuto aplikaci stáhne do svého zařízení, je vyzván, aby provedl instalaci dalšího doplňku, který je zdánlivě nezbytný. A přesně v tomto kroku nastává ten problém.

Google Play iZdroj fotografie: Depositephotos

Do zařízení se touto instalaci dostane nebezpečný trojský kůň s názvem Anatsa a může začít páchat nepořádek. Ten dokáže ihned začít se záznamem stisků displeje a kláves. Tato funkce podvodníkům umožní získat důvěrné údaje a tím získat přístup do aplikace internetového bankovnictví. Zde si mohou začít převádět částky dle své libosti, dokud na to oběť nepřijde

Tento malware Anatsa patří mezi 3 nejnebezpečnější viry, se kterým se online svět v Česku momentálně potýká. Už v loňském roce byl odhalen v obchodě Google Play v dalších aplikacích a společně s ním se objevil i další virus s názvem Triada. Oba mají stejný cíl, a to vaše bankovní účty. Dávejte si tedy pozor, jaké aplikace do telefonu stahujete.

Co říkáte na tyto rizika v obchodě Google Play?

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články