Možná je máte v telefonu: Na Google Play je více než 7 000 nebezpečných aplikací

I když se zdá, že Google je na bezpečnosti svých služeb pečlivý, pravda je trochu jiná. Nová studie odhalila, že ani tato velká společnost není zcela imunní vůči hrozbám.

Telefon s Google Play i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V obchodě Google Play bylo nalezeno více než 7 000 potenciálně nebezpečných aplikací, včetně některých relativně známých jmen. Po zveřejnění výsledků této studie Google rychle zasáhl a tisíce těchto aplikací byly staženy. U dalších probíhá další testování, aby se zjistilo, zda představují reálnou bezpečnostní hrozbu. I když se zdá, že procento těchto nebezpečných aplikací (0,72 %) je relativně nízké, absolutní číslo 7 246 aplikací, které mohou poškodit uživatele, je značné. A ačkoliv Google tvrdí, že všechny aplikace z Google Play stáhl, stále přibývají a Google s tím nestíhá nic dělat.

Počet aplikací vs počet uživatelů

Je potřeba zohlednit i uživatele, kteří tyto aplikace stáhli, což činí přes téměř milion lidí. Je třeba poznamenat, že počet aplikací v obchodě Play stále klesá; před rokem si nebezpečné aplikace stáhly 4 miliony lidí. Tato studie byla provedena ve spolupráci University of Sydney a týmu Data61 CSIRO. Mezi potenciálně nebezpečné aplikace patřily i některé velmi populární, jako například Selfie Camera, Omni Cleaner, RAM Master, Smart Cooler, Total Cleaner a AIO Flashligth od vývojáře Do Global, které si nainstalovalo více než 40 milionů uživatelů. Některé z těchto aplikací obsahovaly kód Media Intelligence, což umožňovalo provádět „reklamní podvody“, včetně falešných prokliků. 

Google Play iZdroj fotografie: Depositphotos

Aplikací stále přibývá

I když část z těchto sedmi tisíc nebezpečných aplikací neobsahovala malware, vyžadovaly přístup k citlivým informacím nebo osobním údajům, i když k tomu nebylo žádné odůvodnění. Některé z těchto aplikací, jako například hry Hill Climb Racing nebo Temple Run, jsou běžně dostupné na Google Play i v české verzi. Vědci použili neuronové sítě a strojové učení k analýze velkého množství informací, které aplikace obsahovaly, a identifikovali celkem 49 608 potenciálních hrozeb. Z toho bylo 7 246 aplikací označeno jako škodlivé, 2 040 bylo falešných nebo vysoce rizikových. 

Další šokující statistiky

Dalších 1 565 aplikací žádalo o alespoň pět citlivých údajů a 1 407 obsahovalo reklamy třetích stran. I když byly nejrizikovější aplikace staženy z Google Play, stále existují další, které by mohly změnit své přístupy. Google však tvrdí, že v posledním roce zvýšil počet zamítnutých aplikací ze 55 % na 66 %. To naznačuje, že společnost nyní více zodpovědně přistupuje k obsahu na Google Play a snaží se ochránit uživatele před nebezpečnými aplikacemi. Otázkou je, zda to bude stačit.

Zdroj: India, Tech, Komando
Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články