Uživatelé Youtube, pozor: Šíří se nový podvod, oběti přichází o statisíce korun. Pokud vám přijde tento e-mail, neodpovídejte na něj

Uživatelé YouTube se mohou stát obětí nového podvodu. Můžete přijít o přístup k účtu i své peníze. Pokud vám přišel tento email, v žádném případě na něj nereagujte.

uživatelé youtube i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Kyberpodvodníci se neštít vůbec ničeho. Povědomí o jejich taktikách se naštěstí rychle šíří. Oni však stejně rychle přicházejí s novými a novými způsoby, jak ukrást lidem citlivé osobní data i peníze. Nyní by si měli dát pozor všichni uživatelé YouTube. Pokud skočíte na tenhle trik, příjdete o velké množství peněz.

Uživatelé YouTube pozor!

Nový podvod, před kterým by se měli mít na pozoru všichni uživatelé YouTube, může na první pohled působit úplně legitimně. Právě v tom tkví jeho úspěch. Uživateli na email dorazí zpráva, ve které ho společnost YouTube vyzývá k vyplnění přiloženého formuláře. Ten má uživatel následně zaslat zpátky. Jedná se o klasický podvod phishingového typu, který je zrádný právě v tom, že emailová adresa, ze které zpráva příjde, přesně kopíruje legitimní adresu YouTube – tudíž formát [email protected]. Email vás následně upozorní, že pokud nazašlete vyplněný formulář zpátky do sedmi dnů, budou omezeny práva vašeho účtu.

uživatelé youtube
iZdroj fotografie: SCBY / Creative Commons / CC BY-SA

Ukázkový phishing

Tato taktika je typická pro všechny typy phishingových útoků. Tento princip podvodu je založený na tom, že v příjemci zprávy vyvolá potřebu akutní reakce. Většinou k tomu používá různé výhružky typu „přijdete o svá data“ nebo „omezíme přístup k vašemu účtu“. Současně vám zpráva nabízí jednoduché řešení. Stačí kliknout na přiložený odkaz, zadat přístupové údaje ke svému účtu či dokonce údaje k platební kartě, a vyhnete se jakýmkoliv komplikacím. Jenže formulář, do kterého tyto data vyplníte, je jen podvodná stránka vytvořená k tomu, aby podvodníci tyto údaje ukradli. Většinou jsou tyto stránky téměř k nerozeznání od skutečných stránek, které mají napodobovat.

Jak se podobným útokům bránit?

Prvním krokem je určitě informovanost. Pokud budou uživatelé YouTube a jiných apliakcí dostatečně informováni o podvodných praktikách, jejich účinnost se znatelně sníží. Vždycky je důležité si zachovat chladnou hlavu a nenechat se vlákat do léčky provinilosti a strachu, který na vás podvodníci nachystali. Vždy si ověřujte, zda jsou informace v emailu legitimní a důkladně si vše promyslete, než někde zadáte své přihlašovací či platební údaje. V neposlední řadě si všímejte drobných detailů, jako je neznámá doména odkazu nebo čas přijetí zprávy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články