Uživatelé Windows, pozor: Nová aktualizace je nebezpečná, připraví vás o 30 000 Kč

Nová sofistikovaná hrozba zašifruje soubory počítače a vyžaduje výkupné za jejich obnovení. Nejohroženější jsou koncoví majitelé zařízení.

Windows aktualizace i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Výzkumníci ze společnosti Trend Micro a FortiGuard Labs nedávno objevili zcela nové trojské koně, které se vydávají za skutečné aktualizace pro systém Windows. Tento nový systém útoku se nazývá Big Head Ransomware a jeho cílem je útočit především na koncové uživatele systému Windows. V tomto případě se nemusí této hrozby obávat firmy, na které tento systém není cílen.

Uživatelé Windows, pozor

Hrozba, kterou tento nový sofistikovaný systém útoku přináší je vysoká. V případě, že se pod maskou skutečné aktualizace pro Windows, trojský kůň do systému dostane, napadne soubory, které zašifruje a pro jejich opětovné otevření a získání zpět, vyžaduje výkupné.

Výzkumníci již identifikovali nejméně tři typy tohoto ransomwaru Big Head. Všechny tyto typy jsou nastaveny tak, aby dokázali zašifrovat všechny soubory v daném počítači a následně vymáhali tučné výkupné za jejich navrácení zpět svému majiteli.

Výkupné platí koncoví uživatelé

Jedna z verzí, jak se tento ransomware Big Head může do zařízení dostat je právě falešná aktualizace. Další verzí tohoto trojského koně může být maskována ikonou aplikace Microsoft Word, který je mezi uživatele rozšířen jako falešný software.

Microsoft Word iZdroj fotografie: Depositephotos

Jakmile se trojský kůň dostane do zařízení, je majitel toho zařízení informován o napadení a instruován, aby hackery kontaktoval prostřednictvím emailu nebo aplikace Telegram. Součástí instrukcí je také požadavek na tučné výkupné za opětovné navrácení zašifrovaných souborů.

Dobrou zprávou na této děsivé praktice je, že ransomware zatím není šířen příliš rychle. Jak uvádí web Chip, v tuto chvíli je nejvíc známých případů v USA. Poslední týdny jsou ale nově zaznamenány případy také v Turecku, Francii nebo Španělsku. Je tedy možné, že se trojský kůň bude šířit napříč Evropou a může tak zasáhnout i majitele zařízení z České republiky.

Zaplatili byste výkupné za své soubory a data ve svém zařízení?

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články