Teď už i u Windows: Podvodníci napadají počítače Čechů, na tuto zprávu nikdy neklikejte

V dnešní době kybernetičtí zločinci provozují podvodný trik zaměřený na získání osobních informací od uživatelů, a následně pokoušejí vydělat peníze.

i Zdroj fotografie: Butmiyuenan 2 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Tento podvod se objevuje na systému Windows a vydává se za bezpečnostní upozornění od Windows Defender, což je nástroj na ochranu operačního systému a celkově vašeho počítače. Uživatelé začínají v poslední době obdržovat falešná varování, která se neobjevují v e-mailu, ale přímo ve Windows. Najednou se na obrazovce objeví vyskakovací okno s varováním, které vypadá, jako by pocházelo od Windows Defenderu. 

Hrozivá zpráva

Tato zpráva zpravidla zní hrozivě a uvádí: „Detekována hrozba: DOSAttack Spyware.“ Tvrzení, že byl objeven spyware útok, a že „přístup k tomuto PC byl zablokován z bezpečnostních důvodů,“ s tím, že by měli kontaktovat podporu Windows na uvedeném telefonním čísle. Důležité je si uvědomit, že se jedná o klamnou zprávu a váš počítač je stále funkční. Toto falešné varování se objevuje na webových stránkách v podobě vyskakovacího okna, podobně jako reklama, ale s jedním rozdílem – vytváří napětí a strach, což je přesně to, co kybernetičtí zločinci chtějí. 

Jeden velký podvod

V principu jde o podvodnou reklamu. V případě, že se taková zpráva zobrazí, neměli byste na uvedené telefonní číslo volat. Můžete tuto zprávu jednoduše zavřít pomocí klávesové zkratky [Alt]+[F4] nebo vypnutím počítače. Pokud by se tato zpráva objevila opakovaně, doporučuje se vymazat dočasné soubory prohlížeče, cookies a historii prohlížení. V takovém případě také prověřte váš počítač pomocí antivirového skenování. Dbejte na to, že číslo uvedené v klamné zprávě nepatří Microsoftu, ale kybernetickým zločincům, kteří se snaží získat vaše osobní informace a peníze. 

Microsoft iZdroj fotografie: Depositphotos

Dejte si pozor

Falešní „zaměstnanci“ vás budou přesvědčovat, že váš počítač je infikován malwarovým softwarem a pokusí se vás přesvědčit, abyste nainstalovali software pro vzdálenou údržbu. Jejich cílem je získat přístup k vašemu počítači a získat citlivé informace, jako jsou hesla k bankovním účtům a další osobní údaje. Buďte opatrní a nikdy neposkytujte osobní informace nebo přístupové údaje neznámým zdrojům.

Zdroj: Cybernews
Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články