Uživatelé WhatsAppu, kterým přijde tato zpráva, přichází o tisíce korun. Je potřeba si dát pozor

Nový důmyslný podvod cílí na uživatelé WhatsAppu. Zavolají na poskytnuté číslo a během chvilky přijdou o přístup k účtu. Na tohle si dávejte dobrý pozor!

oblíbená aplikace i Zdroj fotografie: Helar Lukats / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Všichni uživatelé WhatsAppu by se měli mít na pozoru. Cílí na ně nový podvod, který se šíří právě oblíbeným komunikátorem. Kyberzločinci se snaží nevědomé a důvěřivé uživatele nalákat do falešného telefonního hovoru, během kterého danému uživateli celý profil na WhatsAppu ukradnou. Jedná se o důmyslný podvod, který vás ve výsledku může stát i spoustu peněz.

Uživatelé WhatsAppu, pozor!

O výzvách k falešným telefonním hovorům, které se nově oblíbenou aplikací šíří, varoval šéf společnosti CloudSEK. Ta se zabývá kybernetickou a informační bezpečností a důrazně nabádá, aby uživatelé WhatsAppu na podobné výzvy nereagovali. V žádném případě byste neměli přijímat hovory ani zprávy od neznámých kontaktů. Záludnější ale je, že podvodníci mohou využít i kontakty vašich známých, kterým kyberzločinci jejich účet už ukradli.

Průběh podvodu

Celý podvod navíc působí značně okatě, což ve vás může vyvolat falešný pocit bezpečí. Podvodníci rozesílají zprávy s výzvou, abyste zavolali na telefonní číslo ve tvaru **67* nebo *405*. Záminek, které k takové výzvě používají, je celá řada. Některé působí věrohodně, jiné méně, ale své oběti si najde každá z nich. Zvlášť, obdržíte-li takovou výzvu od známého kontaktu.

telefonní číslo, ruka s mobilem
iZdroj fotografie: Gaël Hurlimann / Creative Commons / CC BY-SA
Nebezpečné zvedání telefonních hovorů už i od přátel a známých

Pokud uživatelé WhatsAppu na tuto výzvu zareagují a zavolají na dané číslo, během chvilky přijdou o přístup ke svému účtu. Podvodníci následně použijí odcizený účet k dalším útokům a celý podvod se rozšíří na všechny vaše kontakty. Není ani výjimkou, že útočníci následně uživatele vydírají a požadují peníze výměnou za jejich WhatsAppový účet.

Naléhavé: Pokud máte na WhatsApp zapnutou tuto funkci, přijdete o vše. Dostanou se vám do telefonu i bankovního účtu

Servisní kódy

V každém případě by vás od jakékoliv aktivity měl odradit podivný formát obou čísel. Ve skutečnosti se totiž nejedná o telefonní čísla, ale o servisní kódy. Zadáním takových kódů v podstatě dáváte příkaz aplikaci, aby veškeré příchozí hovory přesměrovala na jiné telefonní číslo. V tu chvíli mohou podvodníci resetovat vaše heslo na WhatsAppu. Tento podvod se na naše území zatím nedostal, ale zmíněné kódy fungují i u nás a není proto vyloučené, že by se tento podvod mohl brzy rozšířit i do Česka.

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články