Používáte Google Chrome? Řádí v něm teď nový virus, hrozí ztráta mnoha peněz

Objevil se další vir, který cílí na Google Chrome. Spousta lidí o něm nemá ani ponětí, ale krade peníze z bankovního účtu. Šíří se především v pirátských kopiích počítačových her.

Google Chrome i Zdroj fotografie: Noah Wulf / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Na internetový prohlížeč Google Chrome útočí nový druh nebezpečného malware, který se do napadeného zařízení zvládne sám nainstalovat. Pozor by si měli dát především uživatelé, kteří stahují pirátské kopie počítačových her z torrentových serverů. Virus v napadeném zařízení následně krade citlivá osobní data a může uživatele připravit o spoustu peněz.

Nebezpečné rozšíření Google Chrome

Záludný virus ve svém zařízení téměř nezpozorujete, dokud nezačne tropit neplechu. Sám se nainstaluje jako rozšíření internetového prohlížeče Google Chrome. Po uživateli přitom nevyžaduje žádné potvrzení ani souhlas s instalací. Uživatel si tak viru všimne až ve chvíli, když je v jeho zařízení plně usídlen a začíná škodit.

Většinou se vydává za rozšíření v podobě služby VPN. Konkrétně se jedná o rozšíření netPlus, netSave a netWin, jak uvádí web BleepingComputer.com. Falešné rozšíření se přitom skutečně tváří jako služba VPN, a dokonce uživateli nabízí možnost předplatného, aby tak zvýšila svou důvěryhodnost. Ve skutečnosti však začne krást citlivá osobní data a omezovat fungování napadeného zařízení.

investiční podvod
iZdroj fotografie: Rasheedhrasheed / Creative Commons / CC BY-SA
Nový virus šíří pirátské kopie počítačových her.

Pirátské kopie her se nevyplácí

Nebezpečného viru by se přitom měli bát především ti uživatelé, kteří rádi stahují pirátské kopie počítačových her z torrentových serverů. Detekován byl například v nelegálním instalátoru hry Grand Theft Auto nebo oblíbeného Assassin’s Creed. Skrývat se však může také v nelegálních rozšířeních populárního simulátoru The Sims 4. Jakmile si některou z těchto her stáhnete, virus se automaticky nainstaluje jako rozšíření prohlížeče Google Chrome. Ve výsledku tak můžete přijít o mnohem více, než kolik by vás vyšla koupě originální verze některé z těchto her.

Používáte Google Chrome? Pak pro vás máme špatnou zprávu, vědí o vás úplně všechno. I to, kde bydlíte

Opožděná reakce od Googlu

Společnost Google na novou hrozbu reagovala se značným zpožděním. V tuto chvíli jsou sice všechny tři zmíněné VPN doplňky v prohlížeči Google Chrome nepřístupné, k jejich odstranění však došlo až po zhruba 1,5 milionu stažení. Nebezpečný malware přitom cílil především na země východní Evropy, především rusky mluvící. Objevil se však také v České republice a v ojedinělých případech se dokonce nainstaloval i do prohlížeče Microsoft Edge.

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články