Používáte Google Chrome? Pak pro vás máme špatnou zprávu, vědí o vás úplně všechno. I to, kde bydlíte

Google čelí žalobcům ohledně obvinění ze shromažďování údajů v anonymním režimu. Google chce přistoupit na dohodu, která pravděpodobně předejde soudnímu řízení, které bylo plánováno na únor 2024, a přináší nejistotu ohledně podrobností obsažených v dohodě.

i Zdroj fotografie: Pxhere
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Google uzavřel dohodu s žalobci v případu týkajícím se shromažďování údajů v anonymním režimu. Společnost byla obviněna, že tajně sleduje miliony uživatelů internetu, kteří věřili, že procházejí stránky v anonymitě. Tento spor měl hodnotu pět miliard dolarů.

Žaloba za klamání uživatelů

Dohoda s žalobci pravděpodobně zamezí soudnímu řízení, které bylo naplánováno na únor 2024. Skupina uživatelů prohlížeče Google Chrome podala žalobu v roce 2020 v USA s obviněním, že Google klame uživatele a shromažďuje jejich údaje i v anonymním režimu. Žalobci požadovali odškodnění ve výši minimálně pěti miliard dolarů. Podrobnosti o současné dohodě mezi žalobci a Googlem nejsou zatím známy.

Ukládání získání dat

Google bezpochyby shromažďuje uživatelská data prostřednictvím analytických nástrojů, jako jsou Google Analytics nebo Ad Manager, a s využitím cookies, i když je prohlížeč Chrome nastaven v anonymním režimu. Žalobci však tvrdí, že Google falešně tvrdí, že v anonymním režimu neuchovává žádná data. Mají podezření, že Google tato data využívá a propojuje s uživatelským profilem za účelem zobrazování personalizované reklamy.

iZdroj fotografie: Google Chrome

Varování na webu

Google se brání těmto obviněním. Při otevření karty v anonymním režimu jsou uživatelé informováni, že jejich předchozí aktivity, včetně návštěv jiných webových stránek, mohou být stále viditelné. V červenci 2023 byl Google neúspěšný ve svém pokusu odmítnout žalobu. Soudce Federálního okresního soudu v severní Kalifornii rozhodl, že Google předpokládá souhlas uživatelů se shromažďováním údajů, i když o tom nikdy explicitně neinformoval své uživatele.

Používáte anonymní okno Google Chrome?

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články