Právě na internetu unikla hromada dat a hesel od bankovnictví. Raději si zkontrolujte, zda se vás to netýká

Google cloud postihl únik dat a hesel od bankovnictví. Hackeři se díky tomu dostanou k penězům spousty Čechů. Patříte mezi ně i vy?

únik dat i Zdroj fotografie: Kevin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Cloudové uložiště od Googlu využívají miliony uživatelů po celém světě. Uživatelé tak mají přístup ke svým souborům z jakéhokoliv zařízení a nehrozí ztráta dat, když uživatelé náhle přijdou o svůj počítač. Důvěru, kterou uživatelé i firmy do cloudového uložiště vložili, však nenávratně poškodil nedávný únik dat. Uživatelé tak přišli o půl roku svých dat, která se už nejspíš nepodaří znovu obnovit.

Únik dat = potenciální bezpečnostní riziko

Rozhořčení uživatelé nahlásili únik dat na fórum podpory Googlu. První případ hned následovaly stovky dalších, kteří hlásili stejný problém. Půl roku jejich práce či životů zmizelo v nenávratnu. Takový únik dat však může představovat i potenciální bezpečnostní riziko, pokud se data dostanou do nepovolaných rukou. Mnozí uživatelé měli na cloudovém uložišti uložena některá citlivá osobní data včetně hesel do bankovnictví, které mohou být jednoduše zneužita pro kybernetické útoky.

do počítače aplikaci
iZdroj fotografie: User:Kowalski7cc / Creative Commons / CC BY-SA
Únik dat může představovat potenciální bezpečnostní riziko.

Google na problému intenzivně pracuje

První nahlášené případy se ze strany Googlu nedočkaly žádné reakce. Teprve s rostoucím množstvím hlášených případů začali pracovníci Googlu brát tento problém vážně. V oficiálním vyjádření, které následně vydali na fóru podpory, uvedli, že se problémem intenzivně zabývají a pracují na nápravě. Podle prvotních informací nastal únik dat po provedené aktualizaci systému. Zatím však není jasné, proč k tomu došlo, kam data zmizela a zda je bude možné obnovit. Prodlení v řešení situace způsobily prvotní domněnky týmu podpory, podle kterých se mělo jednat o chybu či nepozornost jednotlivých uživatelů.

Ani cloud není stoprocentní

Uživatelé se tak znovu přesvědčili o tom, že ve světě internetu a techniky není nic stoprocentní. Ačkoliv je cloudové zálohování dat stále nejlepší volbou pro zálohování dat, nelze se na ní spoléhat stoprocentně. Uživatelé by si tak měli nejdůležitější data zálohovat také jiným způsobem, aby zabránili jejich ztrátě.

Telefon s Google Play

Možná je máte v telefonu: Na Google Play je více než 7 000 nebezpečných aplikací

Další nevýhodou cloudového uložiště je, že se k němu může dostat každý šikovný kyberzločinec, který se nabourá do účtu uživatele. Rozhodně byste tak neměli na cloud ukládat citlivé osobní údaje, jako jsou hesla k bankovnictví. Únik takových dat totiž představuje značné bezpečnostní riziko, které může skončit odcizením peněz z bankovního účtu oběti.

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články