Čína to s vesmírem myslí vážně. Staví „umělý Měsíc“ kvůli experimentům s gravitací –⁠ pokus prý inspirovala levitující žába

Čínští vědci postavili „umělý Měsíc“, výzkumné zařízení, které jim má dovolit simulovat nízkou gravitaci. Využijí k tomu magnety a vytvoří specifické prostředí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zařízení, které má být oficiálně spuštěno ještě letos, bude používat velmi silná magnetická pole uvnitř 60 centimetrů široké vakuové komory. Jejich účinkem má gravitace „zmizet“. Vědce k tomu inspiroval předchozí experiment, ve kterém byly magnety použity k levitaci žáby. Dle prohlášení Li Ruilina, inženýra z Čínské univerzity těžby a technologie, bude komora plná prachu a kamenů. Má tak opravdu imitovat povrch Měsíce.

První svého druhu na světě

Toto zařízení bude zcela jedinečné a bude schopno držet podmínky nízké gravitace tak dlouho, jak bude potřeba. Vědci v komoře plánují hlavně testování chování technologie v odlišných gravitačních podmínkách, než bude vyslána na Měsíc. Tam je gravitace oproti té pozemské jen šestinová. Postup tak umožní předejít všem možným nákladným technickým problémům, jako zda struktura vydrží funkční na měsíčním povrchu.

„Některé testy, jako třeba nárazový, se dají provést během vteřin. Jiné však potřebují celé dny v takových podmínkách,“ podotýká Li. Například test toho, jak moc se materiál deformuje pod konstantním tlakem a napětím v určitém prostředí. Inspirace na komoru pochází podle vědců od Andre Gaima. Ten získal v roce 2000 satirickou Ig Nobelovu cenu za experiment, během kterého nechal pomocí magnetů levitovat žábu.

Magnetická levitace

Levitační trik použitý Geimem a nyní v této komoře je efekt zvaný „diamagnetická levitace“. Atomy jsou tvořeny atomovým jádrem a miniaturními elektrony, které ho obíhají. Při tom vytváří proudy, které vedou ke vzniku drobného magnetického pole. Za běžných okolností se tato magnetická pole v náhodně orientovaných atomech navzájem vyruší. Je jedno, jestli je to u žáby nebo kapky vody, navenek se neukáže žádný projev působícího magnetismu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Při aplikaci externího magnetického pole se ale všechno změní. Elektrony začnou generovat vlastní pole jako opozici tomu vnějšímu. Pokud je externí magnet dost silný, vzájemný odpor naroste natolik, že překoná gravitaci a zvedne objekt do vzduchu. A je přitom jedno, zda jde o pokročilý kus lunárního modulu nebo dosti zmateného obojživelníka. Čína také oznámila, že na Měsíci vybuduje do roku 2029 kompletní výzkumnou stanici.

Které prostředí byste si rádi skrze podobnou simulaci vyzkoušeli?

Zdroj: LiveScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Zobrazit další články