Propašujte si do letadla další zavazadlo zdarma. Tento trik si zamilujete –⁠ a nikdo vám ho nemůže zakázat

Léto a dovolené jsou v plném proudu a mnoho lidí se snaží alespoň trochu dohnat minulé roky, kdy se nikam cestovat nedalo. Cílem jsou většinou nejslunnější destinace.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Přípravy ovšem zabírají mnoho času a zahrnují rezervace, vyřizování dokumentů, potvrzení a samozřejmě balení. A není pak nic horšího, než když dojde ještě ke komplikacím na letišti. Většina aerolinek má velmi přísná pravidla pro zavazadla, která lze vzít do letadla. Snadno se tak může stát, že právě váš kousek překročí limit a budete muset něco doplácet. Jeden stevard se ovšem podělil o zajímavý trik, jak dostat do kabiny zavazadlo navíc.

Kouzlo obalu z letiště

Miguel Munoz pracuje jako stevard už 10 let a tomuto triku říká „duty free číslo“. Principem je, že s bezcelní taškou lze do letadla přibrat ještě jedno příruční zavazadlo. Vtip je v tom, že bezcelní zavazadla nejsou brána jako příruční, což si ovšem valná většina cestujících neuvědomuje. Pokud vám tedy po balení do kufru zůstalo něco navíc, do této tašky nejspíš snadno dostanete všechno potřebné. Jak to tedy konkrétně provést?

iZdroj fotografie: Depositphotos

„Máte-li něco, co se vám už nevejde do kufru nebo si jen chce vzít tašku navíc, jde to velmi jednoduše. Stačí totiž, když si přinesete tašku z duty free obchodu. Nebo můžete takový obal získat v bezcelním obchodě na letišti a dát do něj to, co potřebujete.“ Místo v letadle je samozřejmě i tak omezené, tento způsob je ovšem vynikající pro několik přebývajících věcí. Většina leteckých společností na limity zavazadel velmi přísně dbá.

Příruční taška versus duty free

Většinou si tak na palubu můžete zdarma vzít jen malou taštičku, která se musí vejít k sedadlu. V případě zavazadel nebo kufrů navíc je pak cestujícímu účtován další poplatek. Miguelův postup lze také použít tehdy, když vaše odbavené zavazadlo překračuje povolenou hmotnost a aerolinky vám účtují nadváhu. Do zmíněné tašky lze pak věci jednoduše přemístit, čímž snížíte váhu původního zavazadla.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak stevard dále podotýká, používá tento trik sám, jakmile cestuje. Většina ostatních kolikrát nechápe, co vlastně děláte. „Ten trik znám proto, že ho používám kdykoli, kdy běžně cestuji. Jakmile pak vidím cestující s plnými duty free taškami, je mi jasné, že se to rozneslo. Zjevně totiž neobsahují jen láhev vína nebo dárkové balení parfému,“ zdůrazňuje. „Mnoho zaměstnanců to ovšem stále neví a neuvědomuje si to.“

Neví o tom často ani zaměstnanci

„Pokud tedy do letadla nastoupíte s jedním povoleným zavazadlem a jednou taškou z bezcelního obchodu, nikdo vám nic neřekne,“ dodává tento stevard. Váha kabinového i odbaveného zavazadla je přitom různá u každé letecké společnosti, nelze se tedy spolehnout na nějaký univerzální údaj. Nestanovuje ji letiště a neexistuje ani žádná související legislativa. Případné poplatky jsou obvykle nižší při hlášení během rezervace, než na samotném letišti.

Většina aerolinek uvádí nejvyšší váhu kufru do cca 15–20 kg a nejvyšší součet rozměrů. Ty nejsou přesně definovány a při transportu opravdu nadměrného zavazadla kontaktujte konkrétní společnosti. Je třeba také zvážit, zda zavazadlo zvládne manipulaci letištních pracovníků a nedojde k poničení. Nakladači se k nim většinou nechovají zvlášť ohleduplně. Řečeno prakticky, představte si, že byste dané zavazadlo posílali Českou poštou.

Zdroj: LiveScience

S jak těžkým kufrem obvykle létáte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Zobrazit další články