Chtěla prodat tričko, přišla kvůli tomu o 50 000 Kč: Češi při prodeji věcí dělají chybu, která je připravuje o peníze

Tričko za 50 000 Kč. Nebezpečná chyba při online nákupech se nevyhýbá ani Čechům, je nutné být obezřetní nebo dopadnete stejně. Na tyhle triky pozor.

z banky i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Při prodeji starých věcí na internetu na nás číhá čím dál více rizik. Ze zájemce, který vás kontaktuje, se může vyklubat vychytralý podvodník, který vás během pár minut připraví o spoustu peněz. Jeden takový případ řeší pražští policisté. Žena na internetu prodávala staré tričko, místo výdělku jí však zůstalo prázdné konto. Podvodník ji okradl o 50 000 Kč.

Přišla o 50 000 Kč

Člověk by řekl, že nic není jednoduššího než prodej věcí na internetu. Existuje hned několik bazarů, kam stačí jednoduše vložit fotku nabízeného zboží a počkat, až se ozve vhodný zájemce. Právě v této chvíli však hrozí největší riziko, že padnete do léčky vychytralému podvodníkovi. Své o tom ví také mladá žena z Prahy, která na jednom z inzertních portálů nabízela k prodeji staré tričko, za které požadovala pouhých pár stovek korun, jak uvádí na svých stránkách Policie České republiky.

prodej na internetu
Za prodej věcí na Aukru a Bazoši přišel o všechny své vydělané peníze
50 000 Kč
iZdroj fotografie: Ralf Roletschek (talk) / Creative Commons / CC BY-SA
Chtěla prodat staré tričko, místo toho přišla o všechny úspory.

Po nějaké době se jí ozval vážný zájemce, který ženě přeposlal odkaz na portál, na kterém tričko nabízela k prodeji. Jednalo se však o falešný odkaz, který po ženě vyžadoval vyplnění údajů k platební kartě. Dotyčná ochotně zadala všechny požadované údaje, včetně přístupových a bezpečnostních kódů k bankovnímu účtu. Tím podvodníkovi umožnila nekontrolovaný přístup ke svým financím. Podvodník samozřejmě nelenil a v několika platbách z účtu poškozené odcizil 50 000 Kč.

Přijdete o všechno

Jedná se o typický příklad podvodného jednání na internetových bazarech. Nadšení zájemci vám zašlou falešný odkaz na daný portál nebo dopravní společnost, který vyžaduje zadání platebních údajů. Vždy se jedná o spolehlivý způsob, jak přijít o přístup k vlastnímu bankovnímu účtu a o všechny peníze. Prodej věcí na internetu v žádném případě nepodceňujte a neuvádějte své platební údaje tam, kde to nedává smysl.

stokorunu se speciálním znakem
Prodej věcí na internetu se může pořádně prodražit. Kdo si nedá pozor, zaplatí poplatek 150 000 Kč
žena ze Šumperska
iZdroj fotografie: Nenad Stojkovic / Creative Commons / CC BY-SA
Stačí jedna chyba a přijdete o všechno.

Pozor si dejte také na způsob platby, kdy vás může podvodník rovněž nachytat. Za zboží si vždy nechávejte zaplatit převodem na účet nebo v hotovosti. Všechny ostatní možnosti, které vám navíc navrhne neznámý zájemce, představují příliš velké riziko, které končí ztrátou 50 000 Kč. Největší bezpečí vám pak zaručí ověřené internetové bazary, které do jisté míry dokáží podobným praktikám zabránit. Platby dokáží zablokovat, dokud není potvrzené přijetí zboží a neumožňují využití žádných neověřených dopravců.

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články