Máte v domácnosti toto nádobí? Má specifické provedení, díky kterému se dá dnes prodat za 1 000 000 Kč

Každý, kdo má doma toto nádobí, má nárok na více než 1 000 000 Kč. V kuchyni nebo na půdě ho může mít kdokoliv z nás. Nenechte si ujít své peníze.

toto nádobí i Zdroj fotografie: Daderot / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Sběratelskou hodnotu může mít mnoho věcí. Nejčastěji si sběratelství spojujeme se známkami nebo vzácnými mincemi a bankovkami. Sběratelé a starožitníci se však zaměřují i na bazarové nádobí, které může mít samo o sobě velkou hodnotu. Mnohdy se přitom toto nádobí skrývá u babičky na půdě, aniž by měl kdokoliv z rodiny vůbec ponětí o jeho vzácnosti.

Toto nádobí nevyhazujte

Stejně jako u všech sběratelských předmětů i zde platí, že čím starší a vzácnější, tím o cennější kousek se jedná. Hodně vzácné a cenné jsou například dřevěné nebo mosazné mlýnky na kávu, které pamatují ještě první republiku. Nejčastěji se však na půdách nachází různé porcelánové starožitné nádobí, které může mít samo o sobě překvapivou hodnotu. Při příštím úklidu si zkuste cenu jednotlivých kousků ověřit u starožitníka nebo u různých sběratelů na internetových fórech. Možná budete sami překvapeni, jak cenné toto nádobí vlastně je.

iZdroj fotografie: Takkk / Creative Commons / CC BY-SA
Staré hrnečky po babičce mohou mít dnes velkou hodnotu.

Kompletní sady jsou zlatý důl

V případě porcelánu je prvním poznávacím prvkem vyrytá značka na spodní straně nádobí. Značka označuje porcelánku, ve které bylo toto nádobí vyrobeno, rok výroby i druh porcelánu, který byl k výrobě použit. Všechny tyto detaily mohou významně ovlivnit finální cenu porcelánového nádobí. Dále se samozřejmě hodnotí celkový stav.

Různé prasklinky, uražená ouška hrnečků nebo okraje talířů můžou srážet cenu dolů. Zároveň je důležité, zda je daný kousek součástí nějaké sady a zda je ta sada kompletní. Nejčastěji se s tím setkáme u čajových šálků, které byly vždy vyráběny v konkrétním množství. V případě kompletních sad cenného porcelánu se může opravdu jednat o hotový poklad. I nekompletní starožitné nádobí se ale může prodat za poměrně slušné peníze.

Máte doma toto nádobí? Jde o skutečné bohatství, dá se prodat i za 1 000 000 Kč. Raději se rychle podívejte

Částky mohou přesáhnout i milion korun

V tomto ohledu není výjimečné, že doma naleznete starožitné nádobí za několik desítek či stovek tisíc korun. Za opravdové skvosty jsou sběratelé ochotni a schopni zaplatit doslova astronomické částky, které mohou dosahovat i částek přesahující milion korun, jak uvádí web Události247.cz. V podstatě lze říct, že každý kousek si najde svého kupce, takže toto nádobí z půdy v žádném případě nevyhazujte dřív, než si ověříte jeho kupní potenciál. Možná budete sami příjemně překvapeni.

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články