Máte doma PET lahve? Pak možná již brzy budete mít nárok na odměnu. Podívejte se, zda se to týká i vás.
Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.
Většina lidí si kupuje nápoje v plastových lahvích a následně odpovědně likviduje tyto obaly na místa určených pro plasty. Ministerstvo životního prostředí se nyní snaží podpořit tuto praxi a plánuje zavést systém zálohování PET lahví a hliníkových plechovek od roku 2025.
Inovace v likvidaci plastových láhvích
Tuto inovaci jako první v Česku zahájily obchodní řetězce Kaufland a Lidl, které umožňují zákazníkům vrátit PET lahve a plechovky v několika svých prodejnách v Česku a obdržet za ně slevové kupóny. I k e-shopu Rohlík se nyní připojil k tomuto trendu.
Životní prostředí
Experti tvrdí, že zavedení zálohového systému by mohlo snížit negativní dopady nápojových obalů na životní prostředí až o 30 %. Zálohované obaly by se měly týkat lahví o objemu od desetiny litru do tří litrů s pravděpodobnou zálohou čtyři koruny.
Víčka připevněné k láhvím
V souvislosti s PET lahvemi došlo letos k významné změně v Česku, kdy výrobci začali uvádět nápoje s víčky, která jsou u lahve upevněna a lze je odklopit. Od příštího roku bude toto opatření povinné podle evropského práva.
Kterých láhví se novinka týká?
Navrhovaná novela by se neměla týkat pouze klasických velkých PET lahví a plechovek. Opatření by mělo zahrnovat i všechny obaly od alkoholických nápojů s obsahem alkoholu 15 %, pokud jsou nepoškozené. Naopak nebudou zahrnuty obaly od mléčných výrobků, silného alkoholu a drogistického zboží.
Letáky vyrobené z plastu
Podle chystané novely by se za obaly měly považovat i reklamní letáky. Podle resortu životního prostředí tvoří letáky 14 % obsahu v tříděném papírovém odpadu. Názory na tuto část novely jsou však rozporuplné, někteří lidé argumentují, že preferují mobilní aplikace s akcemi a letáky jsou spíše pro seniory.