Máte v počítači či v telefonu tento soubor? Během chvíle přijdete o všechny peníze z bankovního účtu

Pokud stáhnete tento soubor, riskujete zamoření svého zařízení nebezpečným virem. Ve výsledku přijdete o osobní data i velké množství peněz. O jaký soubor se jedná?

soubor i Zdroj fotografie: Kai Hendry / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Svět internetu bývá často dosti nevyzpytatelný a v různých jeho zákoutích se skrývají všelijaké bezpečnostní hrozby. Podvodníci a kyberzločinci zde číhají na nic netušící oběti a neustále přicházejí s novými a záludnějšími způsoby, jak získat jejich osobní data či přístup k penězům. Většinou se zde zabýváme bezpečnostními hrozbami, které cílí na Android. Obecně se dá říct, že je společně se systémem Windows náchylnější na různé kyberútoky. Ty se však nevyhýbají ani zastáncům Applu a jejich iOS a macOS.

Soubor s virem

Společnost ESET, která se zabývá kybernetickou a informační bezpečností v online prostoru, objevila novou bezpečnostní hrobu, která vyloženě cílí na zařízení s operačním systémem iOS nebo macOS. Objevuje se v programech, které slouží ke stahování torrentů a „nakažený“ může být v podstatě každý soubor. U některých z nich byla zjištěna přítomnost viru adware s názvem Pirrit nebo Bundlore. Tento typ viru je pro operační systémy od Applu dlouhodobě největší hrozbou.

android, počítačový program v telefonu, kresba lebky
iZdroj fotografie: Blogtrepreneur / Creative Commons / CC BY-SA
Data nejsou chráněná nejen ve Windows, ale ani Apple na tom není lépe

Zamoří vaše zařízení

Adware je v podstatě druh škodlivého kódu, který má za úkol zamořit vaše zařízení velkým množstvím nevyžádaných reklam. Některé reklamy mohou vést na nebezpečné weby, které mají z návštěvníků vylákat citlivá osobní data nebo dokonce platební údaje a přístup k jejich financím. Kromě toho napadené zařízení značně zasekávají a celkově znepříjemňují jeho používání. V ohrožení je každý uživatel, který stále podporuje internetové pirátství a stahuje filmy či různé soubory na nezabezpečených webech zdarma.

Apple hodinky

Apple znovu v problémech: Zákazníci si stěžují na zásadní problém, společnost bude mít co vysvětlovat

Nebezpečné programy

Největší nebezpečí bylo odhaleno u programů Torrent Downloader a Crack Installer. Oba tyto programy umožňují nelegální stahování filmů, her i jiných souborů. Každý uživatel by měl zvážit riziko, které stažení takového souboru znamená pro jeho zařízení. Obecně se doporučuje stahovat aplikace a soubory pouze z oficiálních obchodů, kde je každý soubor podroben bezpečnostní kontrole a riziko zamoření zařízení virem je mnohonásobně menší. Podceňovat bychom neměli ani antivirové zabezpečení svých zařízení.

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články