Dala kamarádovi telefonní číslo, přišla o 180 000 Kč. Dejte si pozor, podvodníci se teď vydávají za vaše známé

Žena dala svému kamarádovi telefonní číslo, během pár minut přišla o 180 000 Kč. Vydával se za něj podvodník, děje se to stále častěji a obětí se může stát kdokoliv.

hovor vás připraví o peníze i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Do Česka se vrací známý podvod, který se šíří Facebook Messengerem. Začíná to žádostí o telefonní číslo a končí to ztrátou Facebookového profilu nebo dokonce odcizením peněz z účtu. Své o tom ví i žena z Frýdku-Místku, kterou podobný podvod připravil o 180 tisíc korun. Pokud podobná zpráva přijde i vám, raději na ni nereagujte.

„Pošli mi své telefonní číslo“

Taková zpráva většinou dorazí na Facebook Messenger od přítele. Podvodníci v tomto případě spoléhají na to, že podobná žádost od přítele nikomu nepřijde podezřelá. A podle množství případů tato technika skutečně funguje. Každý, kdo na takovou zprávu zareaguje a telefonní číslo skutečně pošle, riskuje ztrátu svého Facebookového profilu i svých úspor. Po odeslání čísla vám obratem přijde SMS zpráva s unikátním kódem, který po vás bude dotyčný vyžadovat.

Pokud mu unikátní kód sdělíte, pomůžete tím podvodníkovi obejít dvoufaktorové zabezpečení. Podvodníci pak během chvilky převezmou kontrolu nad vaším účtem a změní hesla, abyste se do něj už nemohli znovu přihlásit. Ukradené účty následně používají k šíření tohoto podvodu a v krajních případech své oběti okradou o nemalé finanční částky.

telefonní číslo, monitor s facebookem
iZdroj fotografie: Boudjella khadidja / Creative Commons / CC BY-SA
Na svůj Facebookový profil se už znovu nedostanete.

Podvedená žena z Frýdku-Místku

Extrémní verzi takového podvodu řeší policisté ve Frýdku-Místku, kde se nechaly napálit hned dvě důvěřivé ženy. Obě ženy kontaktovali podvodníci přes ukradené Facebookové profily jejich přátel. Podvodníci po nich žádali telefonní číslo a jedna z obětí jim dokonce ofotila svou platební kartu. Na vyžádání jim přeposílaly unikátní kódy z SMS zpráv. Jednu z nich takto podvodníci připravili o 30 tisíc korun, druhá přišla dokonce o 180 tisíc korun.

Aplikace messenger

Tohle vás nepotěší: Z Messengeru zmizí extrémně oblíbená funkce, kterou používá většina Čechů.

Tohle nikomu neposílejte

Před podobným podvodem se můžete ochránit pouze sami s vlastní obezřetností. Pokud vás nějaký přítel požádá o telefonní číslo, raději si předem ověřte, že se skutečně jedná o něj. Zkuste dotyčnému položit otázku, na kterou může znát odpověď pouze váš přítel nebo ho zkuste kontaktovat jinou cestou. Mimo jiné tím svého přítele upozorníte na to, že mu někdo ukradl Facebookový profil. Obecně však platí, že byste nikomu neměli sdělovat citlivé osobní údaje a už vůbec byste s nikým neměli sdílet unikátní kódy k dvoufaktorovému zabezpečení.

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články