Refotografie, které dovolují cestovat časem. Umělá inteligence nám ukáže, jak ve skutečnosti vypadal Abraham Lincoln

Umělá inteligence se stává opravdu velmi užitečnou v oblasti rekonstrukce snímků lidské tváře. Dokázalo to např. několik videí, která napodobují obličej Toma Cruise.

i Zdroj fotografie: Pxhere
                   

Kromě virálních tzv. deepfake videí se novou oblastí pro tento algoritmus stalo obnovení starých fotografií a záznamů. Cílem je zvýšení kvality snímků a také zobrazení světa takového, jaký ve starých dobách pořízení záznamu opravdu byl. Tým badatelů z Washingtonu, Berkley a Googlu použil tuto metodu na několik historických osobností jako Mao Ce-tunga, Marii Curie či Edisona s cílem získat obrázky odpovídající současné technice.

Jediné prameny jsou staré a zrnité

Naše vnímání vzhledu například Abrahama Lincolna je založeno jen na zrnité černobílé fotografii, která je stará víc jak sto let. Starožitné snímky nám poskytují fascinující pohled do minulosti, jenže ukazují svět zcela odlišně. Navíc časem nevyhnutelně ztrácí na kvalitě, blednou a materiál uvadá. Krom toho už ony samotné zkreslovaly skutečnost, například negativy v Lincolnově době ukazovaly tváře mnohem tmavší, než reálně byly.

iZdroj fotografie: Pxhere

Stejně tak byly příliš zdůrazněny vrásky kvůli chování světla dopadajícího na naši kůži. Právě z toho důvodu vypadá Lincoln na snímcích mnohem starší, než ve skutečnosti byl. Ovšem restaurace historických snímků je velká výzva hned z několika důvodů. Fotografie jsou zašlé, tehdejší aparáty neměly moc možností a roli hraje i metoda vyvolávání snímků. Tradiční metodou je uplatnění digitálního filtru, který dovede detekovat šum a odstranit ho.

Problém šumu a stárnutí

Jenže už v tomhle je technologický chyták. Je totiž potřeba rozlišit, k čemu došlo v důsledku stáří snímku a co způsobil samotný proces jeho výroby. Badatelé místo toho vytvoří „dvojče“ staré fotografie vyfocením podobného člověka dnešní technikou. Následně použitím generátoru jako StyleGAN2 vytvoří z tohoto moderního obličeje ten originální. Namísto snahy o restaurování původního snímku se na něj adaptuje moderní fotografie.

iZdroj fotografie: Pxhere

Digitální sourozenec je osoba s podobnými rysy tváře, která zaujme podobu historické osoby. Na tento model jsou pak promítnuty proporce originálu, které nový snímek převezme. Výsledkem je podoba Lincolna či Einsteina ve velmi vysokém rozlišení a takové formě, jakou by pořídily dnešní aparáty. A pravda, je to nezvyk, protože po většinu našich životů máme tyto i jiné velikány zafixované v černobílé verzi, tudíž nový snímek působí lehce cize.

Snímek které historické osobnosti byste rádi viděli takto modernizovaný?

Zdroj: IFLScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Ladislav Podešva
Autor článku

Ladislav Podešva

Zobrazit další články