Nenechte se nachytat: Pokud vám přijde SMS s přeplatkem na daních, jde pravděpodobně o podvod

Tato SMS se tváří, jako by byla z daňového úřadu, jde však o podvod. Kdo na ní klikne, ten přijde o všechny své úspory. V ohrožení je každý z nás.

bankovní účet i Zdroj fotografie: Djembayz / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Kyberzločinci přišli s dalším trikem, jak z lidí vymámit přístup do jejich bankovního účtu a připravit je o všechny peníze. Své oběti lákají na údajné daňové přeplatky, které důvěřivé lidi přimějí reagovat na podezřelé telefonáty a SMS zprávy. Pokud i vám zavolá někdo z Finanční správy nebo vám dorazí tato SMS zpráva, pravděpodobně se jedná o podvod.

Tato SMS zpráva je podvod

Jako u většiny těchto případů i tentokrát jde podvodníkům o nekontrolovaný přístup do vašeho bankovního účtu, ze kterého vám následně ukradnou všechny peníze. Zavolají vám z neznámého čísla a hlasový automat vás informuje o tom, že finanční správa eviduje daňový přeplatek ve výši několika desítek tisíc korun. Už tahle zpráva by ve vás měla probudit podezření. Přesto se najde dost důvěřivých lidí, kteří na vyzvání hlasového robota zmáčknou určené číslo na klávesnici.

Následně dotyčný obdrží SMS zprávu s odkazem, který se tváří jako legitimní odkaz ministerstva financí ve tvaru mfcrcz-cz.eu. Nadbytečná doména v odkazu by měla fungovat jako vykřičník, že tato SMS zpráva představuje jen další phishingový podvod. Přiložený odkaz následně oběti přesměruje na stránku, která se tváří jako portál MOJE daně, informuje web Novinky.cz.

tato SMS
iZdroj fotografie: Kristin Hardwick / Creative Commons / CC BY-SA
SMS z finančního úřadu vás může připravit o všechny úspory.

Pozor na svou bankovní identitu!

Abyste získali slibovaný daňový přeplatek, musíte se do falešného portálu samozřejmě přihlásit. To můžete udělat dvěma způsoby – pomocí bankovní identity nebo přes datovou schránku. Oba způsoby podporují důvěryhodnost podvodu, který tato SMS zpráva skrývá. Přihlášení pomocí bankovní identity je přitom totožné s přihlašovacími údaji do vašeho elektronického bankovnictví. Využitím této možnosti poskytnete podvodníkům nekontrolovaný přístup do svého bankovního účtu.

mobilního operátora

Přišla vám SMS zpráva od finančního úřadu? Možná jde o podvod, který vás okrade o tisíce korun

Žádné přeplatky na daních se nevyplácí

Finanční správa všechny varuje, že hovory s hlasovým automatem nikdy nepoužívá. Stejně tak vám nikdy nezašle SMS zprávu s odkazem na nějaké webové stránky. Dále připomíná, že přeplatky na daních se vyplácejí automaticky do výplaty zaměstnanců. Před podobnými praktikami se tedy mějte na pozoru. Pokud vám bude někdo slibovat daňový přeplatek ve výši několika desítek tisíc korun, zamyslete se, zda je pro vás něco takového vůbec reálné a všechny takové informace si předem raději ověřte.

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články