Nejmodernější ruský tank T-90 byl velmi vychvalovaný. Oslnivé výkony na bojišti ovšem nepředvedl, je to spíš propadák

Moderní hlavní bitevní tanky v sobě musí skloubit vysoký stupeň ochrany, silné zbraně a různé moderní technologie. Ale při špatném nasazení jim to stejně nepomůže.

i Zdroj fotografie: Uživatel Tuchačevskyj / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ačkoli se Rusko již několik let chlubí převratným tankem T-14 Armata, faktem zůstává, že přes několikaleté sliby se tento stroj sériově nevyrábí a není tak v aktivní službě. Nejmodernějšími ruskými tanky jsou T-90 v různých verzích, které se začaly před nedávnou dobou produkovat ve výrazně modernizované verzi. Na začátku války s Ukrajinou jich Rusko ve službě a skladech mělo přes 600 kusů. Dnes jich je méně, protože utrpěly značné ztráty, ale stále se vyrábí.

Tank se ve velkém vyváží

Základy T-90 byly položeny již v době Sovětského svazu. I jeho tvar může napovídat, že se jedná o pokračování větve sovětských konstrukcí, do které spadá i T-72 a T-80. I když samozřejmě má celou řadu vylepšení. Tanky původní verze A začaly být zařazovány do výzbroje v roce 1992. Rusko ale jejich exportní verzi S s velkým úspěchem vyváželo. Jejich velkým odběratelem se staly Indie a Alžírsko, ale vyvezeny byly i do dalších zemí. Ukořistěné T-90 nyní proti Rusku nasazuje i Ukrajina.

Tank se svojí konstrukcí drží sovětské školy. Má tedy nízkou siluetu a je výrazně lehčí než západní tanky třetí generace. Jeho hmotnost je 46 tun, modernizovaná verze M je o dvě tuny těžší. Je 9,63 metru dlouhý a 7,78 metru široký. tříčlennou posádku bez nabíječe, protože má systém automatického nabíjení. Ten obsahuje největší slabinu sovětských a ruských tanků, a to špatně uloženou munici, která může po zásahu pancíře explodovat a tank i s posádkou totálně zničit. Rychlost stroje je 60 kilometrů v hodině, dojezd až 550 kilometrů.

Snaha o co nejlepší ochranu

Byl postaven tak, aby poskytoval vyšší ochranu než předchozí tanky. Je kvůli tomu vybaven vrstveným kompozitním pancířem, který obsahuje i vrstvy hliníku a plastů. Ten je doplněn reaktivním pancéřováním Kontakt-5. Vybaven je i rušicím systémem Štora-1, který detekuje zaměření laserem používaným mnoha protitankovými zbraněmi a dokáže ho rušit či odpálit kouřové granáty. Nejmodernější verze M má nový typ věže se zesíleným pancéřováním a reaktivní pancéřovaní Relikt proti duálním hlavicím a posilující ochranu proti granátům APFSDS.

iZdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA

Tank je vyzbrojen dělem 2A46 M ráže 125 milimetrů s hladkým vývrtem hlavně. Nejmodernější tanky verze M mají vylepšený model děla, který umožňuje vypalovat nejnovější typy protitankové munice navržené tak, aby mohla překonat pancíř západních tanků. Může odpalovat i řízené protitankové střely Refleks. Tank má navíc koaxiální kulomet ráže 7,62 milimetru a na věži těžký kulomet ráže 12,7 milimetru. Disponuje pokročilým řízením palby, denním a nočním zaměřovačem a termokamerou.

I přes zjevnou snahu o posílení ochrany tanku se na Ukrajině ukázalo, že i nejnovější T-90M jsou zranitelné hlavně protitankovými zbraněmi jako Javelin a NLAW, které útočí na horní části tanků. Nepomohla ani snaha o instalaci mříže nad tankem, ta navíc ztěžovala jeho ukrytí. Rusko tvrdí, že výroba nejnovější verze tanků T-90M pokračuje. Podle mnohých expertů má ale země problém s některými technologiemi, které dovážela a nyní se na ně vztahuje embargo. Zaznamenám byl i pohyb směrem k frontě některých T-90M, jimž chybělo reaktivní pancéřování.

Jaký je T-90 ve srování s tanky jako Abrams nebo Leopard 2?

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články