Spadl vám telefon do vody? Opravář prozradil osvědčený postup šetřící spoustu peněz. Budete potřebovat jen 1 věc z kuchyně

Zcela upřímně, tohle je jedna z největších nočních můr každého uživatele. Telefon vám spadl do vany, umyvadla, záchodu, případně jste s ním skočili do bazénu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Záruka tento druh poškození nepokrývá a je velmi pravděpodobné, že se můžete rozloučit s kontakty, fotkami, záznamy a dalšími daty. Navíc už jen nemožnost toho být k dispozici a online může mnoha lidem způsobit infarkt a mrtvici ve stejný moment. Jenže to nejhorší, co můžete udělat, je propadnout panice. Pokud se budete držet několika rad, je slušná šance, že váš aparát se ještě neodebere do křemíkového nebe.

První kroky k záchraně

Zachovejte chladnou hlavu a vytáhněte telefon z lázně co nejdříve. Čím déle tam je, tím hůře pro vás. Jakmile je venku, okamžitě ho vypněte. Nejspíš budete v pokušení zkoušet funkčnost, ale to nechte na později. Jestli máte telefon v obalu, vyndejte ho, v případě vyjímatelné baterie ji taky dostaňte co nejdříve ven. Klíčovým faktorem je celý přístroj rychle zbavit energie a předejít tak možnému zkratu. Novější modely bohužel vyjmutí baterie neumožňují.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zapomeňte na fény, topení nebo jakékoli jiné prudké metody sušení. To je nejlepší cesta, jak vnitřní elektroniku odepsat. Rychle a jemně telefon otřete ručníkem a dejte pozor, aby se voda nedostala do napájecího konektoru, zdířky pro sluchátka nebo dalších otvorů. Pokud jste si zbloudilých kapek všimli, použijte stlačený vzduch. Prodává se v plechovkách s nástavcem a většinou se používá k vyfukování drobečků z klávesnice.

Několik dalších možností sušení

Letitým návodem je zabalení do sáčku s rýží. Tohle se dá použít jako nouzové řešení, existuje tu ale silné riziko dalších problémů. I když rýže vlhkost pohlcuje, nedokáže natáhnout vodu z hlubin přístroje, o kterou jde především. Krom toho se pak rýže stane lepivou kaší, kterou byste z telefonu nejspíš oškrabávali ještě několik dní. Můžete ho dát do rýže zabalený například v ubrousku, ale stále to není nejlepší řešení.

iZdroj fotografie: Pxhere

Jak říkají skauti, štěstí přeje připraveným. Je tedy dobré mít pro tyto případy v zásobě nějakou vysoušecí látku, ideálně silikagel. To jsou takové ty malinké sáčky, které jsou například v teniskách v obchodech. Jde o malé kuličky, které pohlcují vlhkost z okolí a nedělají pak žmolky jako rýže. Dá se normálně koupit, používá se také jako podestýlka pro kočky. Případně si můžete schovávat sáčky z koupeného zboží „pro strýčka Příhodu“.

Kouzlo uzavřeného prostředí a zálohy

Aby tento nebo jiný materiál mohl provést svou magii, je třeba, aby byl s telefonem v uzavřeném prostředí. Jinak bude totiž „nasávat“ z okolí, a ne z telefonu. Potřebujete taky dostatek silikagelu nebo jiné látky, aby vytáhl opravdu všechnu vlhkost. Nasypte kuličky do uzavíratelného sáčku nebo plastové krabice, přidejte telefon a nechte v tomto stavu někde v klidu aspoň 24 hodin. A modlete se ke všem bohům, kteří vás napadnou.

iZdroj fotografie: Pxhere

Co se týče toho nejcennějšího, tedy dat uvnitř telefonu, moderní doba je celkem příznivá. Jednoduše proto, že prakticky na každý typ souborů nebo kontaktů existuje nějaká online zálohovací služba. Google umí uchovat vaše kontakty i fotky a existuje mnoho dalších možností, jak zálohovat aplikace i nastavení. S trochou průběžné péče pak přijdete jen o to nejnovější a všechna starší data budete schopni bez problémů obnovit.

Utopili jste někdy telefon? A podařilo se něco zachránit?

Zdroj: Wired

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Ladislav Podešva
Autor článku

Ladislav Podešva

Zobrazit další články