Máte doma některý z těchto telefonů? Ať vás ani nenapadne ho vyhodit, má velkou hodnotu

Máte doma některý z těchto telefonů? Rozhodně ho nevyhazujte, tyto starší kousky mohou mít extrémně velkou hodnotu.

Váš telefon potají rozesílá data o vašich aktivitách i Zdroj fotografie: Diego Salatino / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Životnost našich mobilních telefonů už několik let nepřekračuje průměrnou dobu tří let. Vývoj moderních technologií je každým rokem přelomovější, a každý běžný spotřebitel chce držet krok s tím, co je na trhu nejnovější. Díky tomu se nám v šuplících hromadí nepoužívaná elektronika, která je v mnoha případech stále plně funkční. V článku si ukážeme, jak se starých zařízení zbavit a ještě na tom vydělat.

Prodej starých telefonů

Mobilní operátoři jako je O2 nebo Vodafone od vás odkoupí váš starý telefon, tablet či chytré hodinky a poskytnou vám slevu na nákup nového zařízení. Příliš dobré na to, aby to byla pravda? Vše má svůj háček, ale skutečně se může jednat o výhodný obchod.

O2 nabízí možnost výkupu starých zařízení ve spolupráci se servisním centrem Mobil pohotovost. Podmínkou je, že si u O2 nejdříve zakoupíte nové zařízení. Následně vyplníte na jejich internetových stránkách formulář, kde uvedete všechny potřebné údaje o svém zařízení k prodeji. Výsledkem bude orientační nacenění vaší nabídky a instrukce k dalšímu postupu. Na druhou stranu Vodafone nabízí výkup starých zařízení pouze svým zákazníkům.

TElefon Samsung iZdroj fotografie: בר / Creative Commons / CC BY-SA

Jiné možnosti prodeje

Podobné služby nabízí i samotní prodejci mobilních telefonů nebo velké obchody, jako je Datart nebo Alza. Ti vykupují vesměs všechny druhy elektroniky – od mobilů až po notebooky. U Datartu je opět odkoupení podmíněné zakoupením nového zařízení. Alza vykoupí vaše zařízení i bez předchozího nákupu. Mají však omezenou nabídku značek, které právě vykupují. Další možností může být vlastní prodej na internetových bazarech, kde si cenu určíte podle vlastního uvážení.

Pokud vlastníte zařízení, o které žádný z uvedených prodejců nemá zájem, stále můžete najít obchodníka, který vám za něj dá tzv. šrotovné. Takhle se můžete zbavit také nefunkčních zařízení, které nikdo jiný neodkoupí. Výše šrotovného se většinou pohybuje okolo 500 korun.

Proč zařízení prodat odborníkům?

Kromě slibného výdělku zde hraje roli i ekologie. I nefunkční zařízení stále obsahuje spoustu cenných dílů, které mohou odborníci použít pro výrobu či opravu nových zařízení. V neposlední řadě se postarají i o odbornou recyklaci. Mobilní telefony totiž obsahují mnoho toxických látek, které při neodborném zacházení škodí životnímu prostředí. Myslete na to, až při úklidu narazíte na ten šuplík plný staré elektroniky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články