Máte doma staré hračky či vzácné hudební desky? Sedíte na milionech, dnes mají astronomickou hodnotu

Kdo má doma staré hračky či vzácné hudební desky, má nárok na miliony korun. Kdysi je používal každý, dnes se o ně sběratelé poperou. Nenechte si ujít svůj poklad.

staré hračky i Zdroj fotografie: Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Sběratelství je zajímavý koníček, ve kterém se mnohdy točí velké peníze. Sbírat se přitom dá úplně všechno – od známek a mincí až po staré hračky. Zájem sběratelů o originální kousky přitom ženou ceny na pohled obyčejných předmětů do astronomických výšin. Pojďme se společně podívat na ty nejzajímavější sběratelské předměty, jejichž hodnota přesahuje miliony korun a které možná máte doma i vy.

Staré hračky za miliony korun

Panenku Barbie měla kdysi doma snad každá holčička a jejich obliba dala vzniknout i četným pohádkám. Pokud byste doma náhodou měli jednu z těch úplně původních panenek Barbie, můžete za ní dostat až 600 tisíc korun. Podobně na tom je i postavička oblíbeného jednorožce My Little Pony. Okolo 40 tisíc korun můžete dostat za limitovanou verzi, kdy má postavička jednorožce dlouhé vlasy pohádkové Lociky. Další skvost může představovat figurka slavného záporáka z filmu Hvězdné války, Dartha Vadera. Cena originální figuríny z roku 1978 může dalece převyšovat jeden milion korun.

Pokud zrovna tyto staré hračky nevlastníte, možná budete mít větší štěstí s video hrou Super Mario. Originální vydání této světově nejúspěšnější hry z roku 1985 může mít hodnotu až tří milionů korun. Zajímavé částky můžete získat také za Tamagoči, které bylo oblíbené na přelomu milénia. Dnes za tuto malou hračku můžete dostat až 50 tisíc korun. O něco méně už si vyděláte za svou starou sbírku Pogů, které na přelomu milénia sbíral snad každý. Pogy se sice prodávají jen za pár stovek korun, ale stále je to lepší, než je jednoduše vyhodit.

staré hračky
iZdroj fotografie: Librarygurl / Creative Commons / CC BY-SA
Originální panenka Barbie má dnes velkou cenu.

Komiksy i původní vydání knih

Koho neuchvátí tyto staré hračky, možná ho více zaujmou sbírky komiksů a knížek. Především v Americe je sbírání komiksů silně zakořeněné a ty původní často dosahují i několika desítek milionů korun. Například původní Action Comics se Supermanem má hodnotu až 72 milionů korun, zatímco konkurenční Amazing fantasy má hodnotu okolo 23 milionů korun. Kromě komiksů mají však hodnotu i některé časopisy. Například první vydání Playboye s Marilyn Monroe na titulní stránce má dnes hodnotu 14 milionů korun.

Podobně cenná jsou i první vydání slavných knih. Zachovalé první vydání Velkého Gatsbyho se vydražilo za neuvěřitelných 9 milionů korun. Mnohem větší štěstí byste však mohli mít s prvním vydáním knih o Harry Potterovi. Kompletní série všech dílů v prvním vydání se prodává za milion korun. O 200 tisíc víc pak můžete získat za vydání prvního dílu s názvem Kámen mudrců, které bylo vytištěno s četnými chybami.

staré hračky
iZdroj fotografie: BrokenSphere / Creative Commons / CC BY-SA
Originální vydání Harryho Pottera má hodnotu jednoho milionu korun.

The Beatles a původní Ferrari

Pokud byste chtěli proniknout do vyšších sběratelských vrstev, měli byste staré hračky vyměnit za takzvané svaté grály světového sběratelství. Jedním z nich jsou bezpochyby desky a další předměty slavné hudební skupiny The Beatles. Například album s názvem White Album patří mezi nejcennější předměty vůbec a cena prvního vydání dosahuje závratných 17,5 milionů korun.

Annabelle – panenka, která zabíjí. Ačkoliv se filmové ztvárnění liší, má pevné kořeny v realitě

Podobně exkluzivní může být i některý vůz prémiové značky Ferrari. Tyto vozy jsou samy o sobě považovány za luxusní zboží. Nejvzácnější z nich je ovšem model Ferrari 250 GTO z roku 1963, který se obecně považuje za nejlepšího sporťáka všech dob, jak píše web TN.cz. Tehdy byl každý vyrobený kus osobně schvalován zakladatelem automobilky a jeho cena se dnes odhaduje na 1,5 miliardy korun.

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články