Kdy nahradí lidskou práci stroje? Těžká otázka s jasnou odpovědí

V blízké budoucnosti nahradí mnoho pracovních míst roboti. Zároveň ovšem vzniknou zcela nové pracovní systémy, které budou lidské zdroje využívat.
i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Stále dokola se objevují hlasy hrozící, že robotizace připraví mnoho lidí o práci. Ovšem takové názory se našly už při vynálezu automobilu nebo parního stroje. Skutečností je, že každá technologická revoluce některé pracovní pozice likviduje, další vytváří a zbytek přeměňuje. Ostatně o přeměně je celá lidská historie a nemusí se nutně jednat o pracovní místa. Ovšem zásah do nich ovlivňuje lidi poměrně radikálně.
Je potřeba se bát strojů?

Nejdřív je na místě určit, co v kontextu takové změny rozumíme roboty nebo stroji. Stroje a roboti jsou zařízení ovládaná počítačem, která jsou programovaná na učení. Ty pokročilé nazýváme umělou inteligencí (AI), v jednodušších případech jde o roboty, v těch nejjednodušších o boty. To jsou velmi automatické a jednoduché stroje určené jen na jednu či několik málo činnosti. U těch se náhrady člověka nemusíme bát, protože jsou jen jakousi pomůckou.


iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud jde o umělou inteligenci, je zajímavé podívat se na vývoj poptávky po ní. V roce 2016 vydala průzkumná společnost Tractica zprávu, respektive předpověď, podle níž vzrostou tržby z produktů obsahujících AI ze 14 miliard korun v roce 2016 na 800 miliard do roku 2025. Umělá inteligence tak bude představovat nejrychleji rostoucí segment v rámci odvětví souvisejících s počítačovými technologiemi.

Výhody a nevýhody robotizace ve výrobě

Společnosti vyvíjejí tato zařízení s jasným cílem snížit náklady, zvýšit efektivitu práce a vytvořit nové pozice s větší hodnotou. Vývoj technologií tak připravuje půdu pro novou strukturu obchodních činností na celé planetě. Někdo v tom nejspíš vidí blížící se pohromu a není důvod ho vinit. Jenže při pohledu na souvislosti nám vzniká prostředí, kde bude v zájmu firem, aby se lidé a technologie navzájem doplňovali.

Pravdou je, že umělá inteligence je vynikající v některém druhu úloh, ovšem zatím z principu postrádá lidské rozhodovací kvality, naši kreativitu a provázanost našeho uvažování. Navíc se umí naučit velmi hloupé chyby, které člověk nikdy, či téměř nikdy neudělá. A pokud je udělá, je schopen se k nim vrátit a stav věci znovu zkontrolovat. Bez technologie už si život prakticky neumíme představit, a pokud jí svěříme ty správné činnosti, nejspíš nás apokalypsa nečeká.

Zdroj: BussinessModelSinc

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (78%) 108 hlasů
Nahlásit chybu
JakZdravě.cz
Oteklé nohy a kotníky v horkém počasí jednou provždy minulostí. Stačí zařadit do stravy čtyři běžné potraviny dostupné za pár korun
Události247.cz
Prezidenta hlídají ti nejlepší policisté. V případě Zemana je jejich práce ale někdy řehole
ArmádníZpravodaj.cz
Americká armáda vylepšila svůj hlavní bojový tank M1 Abrams. Vynalezla novou technologii, díky níž bude jedničkou na bojišti
adbz.cz
Špatné zlozvyky, které dělají z vašeho domova hotový chaos a smetiště. Přitom jde o úplné maličkosti