Varování: Blíží se konec sociálních sítí v Čechách, je čas se připravit

Společnosti, které provozují sociální sítě musí plnit nové nařízení Evropské Unie ohledně ochrany uživatelů. Za porušení hrozí vysoké pokuty. Týká se to úplně všech.

sociální sítě i Zdroj fotografie: Theresepersonne / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Evropská komise se v posledních dnech zaměřila na sociální sítě a jejich obsah. V hledáčku má všechny velké aktéry online prostoru, jako je Facebook, Instagram, TikTok nebo třeba YouTube. Všechny tyto společnosti musí nově prokázat své opatření ohledně ochrany duševního i fyzického zdraví nezletilých. V opačném případě je čekají výrazné pokuty.

Nové nároky na sociální sítě

Každá z uvedených nadnárodních firem musí Evropské komisi dodat vyjádření ohledně plnění požadavků nového právního předpisu Evropské Unie o digitálních službách (DSA). Zpráva by měla obsahovat popis konkrétních opatření, které sociální sítě aplikují v ohledu ochrany nezletilých. Pokud provozovatelé sociálních sítí vyžádané podklady nedodají nebo Evropská komise prokáže, že jsou zásady o ochraně nezletilých dlouhodobě porušovány, hrozí těmto poskytovatelům vysoké finanční sankce. Hovoří se dokonce o pokutě ve výši šesti procent celosvětového obratu dané společnosti.

veřejnou wi-fi
iZdroj fotografie: Depositephotos

Předpisy o digitálních službách

Nové zákony o digitálních službách, které vešly v platnost ke konci roku 2023, významně ovlivní fungování sociálních sítí na evropském trhu. Konkrétně se jedná o dva zákony s označením Akt o digitálních službách (Digital Services Act; DSA) a Akt o digitálních trzích (Digital Markets Act; DMA). První z nich řeší transparentnost každé sociální sítě a odpovědnost za bezpečí všech uživatelů. Druhá určuje jasná pravidla o hospodářské soutěži v online prostoru, který musí jednotlivé platformy dodržovat. Oba zákony si dávají za cíl lepší ochranu osobních dat uživatelů a dopad online světa na jejich životy. Jejich aplikace jednou pro vždy změní fungování sociálních sítí v Evropě i ve světě.

sociální sítě

Konec oblíbené sociální sítě: Používá ji každý z nás. Teď už se do ní velká část lidí nikdy nepřihlásí

Nikdo se tomu nevyhne

Prvotní prioritou Evropské komise je ochrana nezletilých. Tyto první kroky by měly společnosti, které provozují sociální sítě, uvědomit o důležitosti zavedených opatření. Dá se očekávat, že Evropská komise bude vyvíjet značný tlak na jednotlivé provozovatele sociálních sítí a důkladně vymáhat plnění nových zákonů. Součástí šetření by měla být i kontrola opatření, které jednotlivé sociální sítě zavedly proti šíření dezinformací a nezákonného obsahu. Evropská komise tím reaguje na aktuální dění ve světě, kdy mohou sociální sítě sloužit jako mocný nástroj pro manipulaci jednotlivých uživatelů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články