Konec oblíbené sociální sítě: Používá ji každý z nás. Teď už se do ní velká část lidí nikdy nepřihlásí

Zákaz sociální sítě TikTok – tak přesně k tomu směřuje návrh nového zákona, který právě schvaluje americký senát. Prý krade osobní údaje a předává je čínské vládě.

sociální sítě i Zdroj fotografie: Acabashi / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Budoucnost oblíbené sociální sítě TikTok se momentálně nevyvíjí úplně růžově. Do amerického senátu putuje návrh zákona, který by měl tuto aplikaci, která se těší velké oblíbenosti především mezi mladistvými, na území Ameriky úplně zakázat. Podobný zákaz se může v boucnu rozšířit také na území České republiky.

Budoucnost sociální sítě

TikTok patří mezi nejoblíbenější sociální sítě na světě. Oblibě se těší především mezi mladistvými, kteří si zde krátí dlouhé chvíle sledováním krátkých videí. Tato videa jsou většinou zábavného rázu, ale objevují se zde také populárně naučná videa. Jejich délka většinou nepřesahuje několik desítek vteřin, což vyhovuje potřebě věnovat sledování pouze krátkou chvíli pozornosti, která je bohužel mezi moderní populací čím dál častější.

mobilní telefon s ikonami aplikací
iZdroj fotografie: Solen Feyissa / Creative Commons / CC BY-SA
TikTok bude zřejmě v Americe zrušen, a to dokonce prostřednictvím zákona

Jen málo lidí ví, že TikTok vyvinula a spravuje čínská firma. Exituje podezření, že z této oblíbené sociální sítě unikají citlivá data uživatelů, jejichž zneužití představuje značné bezpečnostní riziko. Návrh zákona, který by měl TikTok plošně zakázat, vznikl právě na základě podezření z čínské špionáže.

Podpora amerického prezidenta

V současné době dostal návrh zákona zelenou v americké Sněmovně reprezentantů. Pokud zákon schválí senát, poputuje na stůl amerického prezidenta Joe Bidena, který se nechal už v minulosti slyšet, že tento zákon podpoří. Od úplného zákazu sociální sítě TikTok tak aplikaci dělí jen nejistota hlasování senátu. Můžeme se jen dohadovat, co by pro aplikaci a celou firmu, která TikTok provozuje, znamenala ztráta tak velkého trhu, jakým Amerika bez pochyby je.

Používáte TikTok? Raději toho okamžitě nechte, ukradne vám PIN kód a následně i všechna data

Co by to pro TikTok znamenalo?

Podle znění návrhu by společnost ByteDance, která TikTok provozuje, musela prodat veškerá práva americkým partnerům. Jinak dojde k úplnému zákazu sociální sítě na území Ameriky. Prodání práv a aktiv by mělo zajistit důslednější zabezpečení proti úniku dat. Skutečnost, že mohou být tato data v současné době zneužívána čínskou vládou, neznepokojuje jen americkou vládu. Stejné obavy sdílí i čeští politici, kteří nesmí aplikaci instalovat do služebních telefonů. Nikdo totiž netuší, co by mohlo zneužití nasbíraných dat způsobit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články