Čekáte balík ze Zásilkovny? Pokud vám přijde takováto SMS zpráva, nereagujte na ni. Jde o podvod

Kdo čeká balík ze Zásilkovny, ten by měl zpozornět. Těsně před doručením chodí Čechům falešné SMS zprávy. Jde o podvod, na který se může nachytat každý.

Zásilkovny i Zdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Kyberzločinci opět útočí! Tentokrát využívají jméno oblíbené Zásilkovny a oběti straší SMS zprávami nebo emaily, podle kterých jim nemůže být doručen jejich balík. Kdo se tímto trikem nechá oklamat, může během pár chvil přijít o citlivé osobní informace, které mnohdy končí i odcizením peněz z bankovního účtu. Na tohle si dejte dobrý pozor.

Čekáte balík ze Zásilkovny?

Tento trik samozřejmě funguje pouze v případě, že oběť skutečně čeká nějaký balík ze Zásilkovny. Pokud vás podvodná zpráva zastihne ve chvíli, kdy žádný balíček nečekáte, pravděpodobně nad tím mávnete rukou a nebudete ji vůbec řešit. Pokud však zrovna nějaký balíček čekáte, můžete se jednoduše chytit do pasti. Podvodníci spoléhají na nedostatek pozornosti dotyčné oběti, která lehce přehlédne několik varovných znaků a bez rozmyslu jim předá své citlivé osobní údaje.

Primárně se však chtějí dostat k vašim penězům, tudíž může být součástí i požadavek na zaplacení směšně nízkého poplatku. Vyplněním platebních údajů na podvodných stránkách však umožníte podvodníkům nekontrolovatelný přístup ke svému bankovnímu kontu, ze kterého se postupně začnou ztrácet peníze.

dopravní společnosti
iZdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC BY-SA
Pro vlastní bezpečnost používejte aplikaci Zásilkovny, ve které můžete své zásilky jednoduše spravovat.

Všímejte si detailů

V takových případech byste nikdy neměli jednat unáhleně a vždy si vše pořádně ověřit. Ačkoliv podvodníci zdařile imitují oficiální vzhled Zásilkovny, jak v grafice emailu, tak ve vzhledu podvodných internetových stránek, vždy se dá najít několik varovných znaků. V případě emailů byste se hned na začátku měli podívat, z jaké emailové adresy vám zpráva přišla.

Podvodné emaily mají mnohdy podivné tvary, složené z různých zkratek a čísel. Pamatujte, že oficiální emaily zasílá Zásilkovna pouze z emailové adresy [email protected], jak podotýká web Mobilizujeme.cz. Dále si můžete ve znění zprávy všimnout několika jazykových nedostatků, jako jsou podivné tvary slov, absence správné gramatiky a nezvyklé použití malých a velkých písmen.

Po Česku se šíří podvodné SMS: Tváří se jako ty od České pošty, jde však o podvrh

Chraňte sami sebe

Abyste jakýmkoliv pokusům o podvod preventivně předešli, zkuste používat aplikaci Zásilkovny, přes kterou můžete své zásilky jednoduše spravovat. Díky tomu nemusíte už nikdy řešit žádné emaily a SMS zprávy. Pokud vám nějaké přijdou, budete ihned vědět, že se jedná o podvod. Tyto pokusy pak můžete nahlásit na oficiálních stránkách Zásilkovny.

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články