Po Česku se šíří podvodné SMS: Tváří se jako ty od České pošty, jde však o podvrh

Stále více lidí padá do léčky podvodníků, kteří operují prostřednictvím manipulativních telefonátů, e-mailů a textových zpráv

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tyto podvodné praktiky mají za cíl vylákat peníze od lidí, a to za použití rafinovaných triků a neobvyklých příběhů. Organizace dTest varuje, že podvodníci se neustále snaží vydávat se za jiné subjekty, aby dosáhli svých cílů. Nedávno se stále více lidí stalo obětí podvodných textových zpráv a e-mailů, které se vydávají za zprávy od doručovatelských společností, včetně České pošty. Zprávy obvykle obsahují informace o tom, že doručení balíku selhalo. Problém je, že zprávy přichází většinou těm, kteří žádné balíky nečekají. Informuje o tom i samotná Česká pošta na svých webových stránkách.

Nečekaný balíček

V SMS zprávě se uvádí, že se příjemci nepodařilo doručit údajný balíček. Následně podvodníci příjemce vyzývají, aby klikli na odkaz pro požádání o nové doručení. Nicméně, jakmile na odkaz kliknete, budete vedeni na webovou stránku, která žádá o zadání platebních údajů. Tím se podvodníci snaží získat přístup k penězům na bankovním účtu oběti. Podvodníci používají podobný přístup i v e-mailech, často doplněných logem nebo grafikou známých doručovatelských společností, což dodává zprávám zdání důvěryhodnosti. 

Podvodná SMS iZdroj fotografie: abcMedia.cz
Takto vypadá jedna z taktik podvodníků, kteří se vydávají za Českou poštu.

Sofistikovaný podvod

Podvodníci však nejsou jen omezeni na textové zprávy a e-maily, často se pokoušejí kontaktovat lidi přes telefonní hovory. Často se vydávají za zástupce banky, kde má oběť účet, a tvrdí, že došlo k neoprávněné transakci nebo krádeži platebních údajů. Cílem podvodníků je získat skutečné bankovní údaje nebo číslo platební karty oběti. Využívají moment překvapení a strach ze ztráty peněz, což může vést k tomu, že oběť poskytne citlivé informace. 

Podvodů přibývá

Některé scénáře, jakými podvodníci operují, jsou až bizarní. Například telefonisté mohou žádat oběť, aby zakoupila vouchery pro ověření identity nebo platby a poté jim sdělila kódy z voucherů. To je opět pouze trik, jak se pokusit okrást oběť. Je třeba zdůraznit, že banky obvykle nespolupracují tímto způsobem a budování ozbrojených složek je výhradní pravomocí státu. Proto na takové výhrůžky není třeba reagovat. Je důležité být obezřetný a nedůvěřovat neznámým osobám, které žádají o citlivé informace.

.

Zdroj: Novinky
Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články