Varování: V ČR se šíří falešné SMS zprávy, které lidi okrádají o tisíce korun

V Česku se šíří další falešné SMS zprávy, které lidem kradou tisíce korun. Jen jediné kliknutí znamená obrovskou ztrátu peněz. Slibují lákavé státní dávky a příspěvky.

typ telefonu i Zdroj fotografie: Nord794ub / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Firma Check Point, která se specializuje na kybernetickou bezpečnost, varuje před novou vlnou podvodných SMS zpráv, které lidi okrádají o peníze. Podvodníci opět zneužívají státní instituce, jako je Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). SMS zprávy lákají na nejrůznější příspěvky, které mohou být pro spoustu lidí velmi zajímavé. Zvlášť v dnešní době by se lidé neradi nechali připravit o jakékoliv peníze navíc. Neopatrnost je však spíše o všechny peníze připraví.

Na tyto SMS zprávy nereagujte

Podvodné SMS zprávy se vydávají za důležitá oznámení od České správy sociálního zabezpečení. Slibují různé státní dávky nebo například příspěvky na bydlení. Každá zpráva samozřejmě obsahuje odkaz, který má případného zájemce přesměrovat na stránky ČSSZ, kde může o příspěvek nebo dávku zažádat. Ve skutečnosti však odkaz vede na falešnou internetovou stránku, která oficiální web ČSSZ pouze velmi zdařile imituje. Grafické i jazykové zpracování se téměř neliší od oficiálních stránek, takže může velmi lehce dojít k závažnému omylu, jak uvádí web Chip.cz.

vlna SMS zpráv
iZdroj fotografie: Summer Skyes 11 / Creative Commons / CC BY-SA
Podvodníci lákají důvěřivé lidi na státní příspěvky.

Falešný web i bankovní portál

Kliknutím na odkaz z SMS zprávy však teprve všechno začíná. Falešný web bude po případné oběti žádat přihlášení pomocí bankovní identity. Údajně tím má oběť ověřit svou totožnost, aby mohla požádat o slibovaný příspěvek nebo dávku. Přihlášení pomocí bankovní identity probíhá na stejně zdařilé imitaci bankovního portálu.

Podvodníci dokonce zvládli zfalšovat bankovní portály všech bank, které v Česku působí, takže se vždy zobrazí ta vaše. Opět se jedná o velmi zdařilou imitaci, která vás během pár chvil připraví o přihlašovací údaje k bankovnímu účtu. Následně vám podvodníci přímo z účtu odcizí několik tisíc korun.

nový podvod
Na WhatsAppu se šíří nový podvod, za pár sekund může zmizet z účtu i 50 000 Kč

Dodržujte základní pravidlo – neklikat!

Odborníci ze společnosti Check Point všechny vybízí, aby v žádném případě neklikali na odkaz z přijaté SMS zprávy. Zkuste se vždycky zamyslet nad tím, proč by vám zrovna ČSSZ posílala podobnou SMS zprávu s přiloženým odkazem. Státní instituce podobné SMS zprávy zpravidla neposílají. Webové stránky státních institucí, včetně ČSSZ, nikdy nenavštěvujte přes různé odkazy a vždy si adresu daného webu raději sami zadejte do vyhledávače. Tím výrazně snížíte riziko, že omylem skončíte na falešných stránkách, které jsou vytvořené jen proto, aby vás připravily o osobní údaje.

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články