SMS z finančáku slibuje vrácení přeplatku, z účtu pak mizí všechny peníze. Komu tato zpráva přijde, musí ji ignorovat

Vrácení přeplatku na daních zní velice lákavě. Proto si tuto záminku vybrali kyberzločinci pro svůj nový podvod, který vás připraví o peníze. Takový hovor okamžitě zavěste.

vrácení přeplatku i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Podvody a kyberzločinci na nás v dnešní době útočí ze všech koutů internetu i mimo něj. Pokaždé jim jde jen o jednu jedinou věc – vylákat z důvěřivých lidí citlivé osobní informace a získat přístup k jejich bankovním účtům, ze kterých následně začnou záhadně mizet peníze. Policie České republiky varuje před novou vlnou sofistikovaných pokusů o podvod, které využívají vrácení přeplatku na daních.

Údajné vrácení přeplatku na daních

Pachatelé se vydávají za zaměstnance Ministerstva financí nebo Finanční správy České republiky. Díky tomu může jejich pokus o podvod působit legitimně a dokáže nalákat velké množství důvěřivých lidí, které vidina vrácení přeplatku na daních dokonale obalamutí. V takovou chvíli by si však měl každý uvědomit, že přeplatky na daních dostane většina z nás do svých výplat bez předchozí informace z úřadu. Přeplatky se navíc tradičně vyplácejí až od 4. dubna daného roku.

bankovní účet, ruce držící mobilní telefon
iZdroj fotografie: Djembayz / Creative Commons / CC BY-SA
Ověřte si, jakým způsobem se vrací přeplatky na daních. Jinak můžete skončit v rukou podvodníků

Důmyslný scénář

Pokud vás zajímá, jak takový podvod vlastně probíhá, uvedeme vám zde nejběžnější případ. Jedná se o telefonní hovor, při kterém vás hlasový automat informuje o vrácení přeplatku na daních. Automat vás provede několika kroky, jak údajný přeplatek získat. Na vyzvání zmáčknete požadované číslo na klávesnici a počkáte na SMS zprávu s odkazem.

Tento odkaz vás přesměruje na internetovou stránku, do které zadáte citlivé osobní údaje nebo dokonce přístupové údaje do bankovnictví. Tím máte autorizovat přístup ke slíbenému přeplatku. Ve skutečnosti však jen odevzdáte přístup ke svým financím kyberzločincům.

Takhle to běžně neprobíhá

Ministerstvo financí i Finanční správa České republiky ve svém prohlášení k podvodům zdůrazňuje, že nikdy ke komunikaci s občany nevyužívají hlasový automat a nerozesílají SMS zprávy s odkazy. Proto by pro vás tyto praktiky měly být výstražným znamením, že se vás někdo pokouší podvést. Pokud takový hovor přijmete, okamžitě telefon zavěste a rozhodně nereagujte na žádnou výzvu hlasového automatu. Totéž platí pro různé odkazy v textových zprávách nebo emailech od neznámých kontaktů.

Varování: Přišel vám jeden z těchto e-mailů? Jedno kliknutí a přijdete o všechny peníze. Jde o podvod, takhle to poznáte

Tyto způsoby k vrácení přeplatku na daních určitě nepovedou, naopak existuje pravděpodobná možnost, že o své peníze naopak přijdete.

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články