Ukrajina má navrch: Německá munice SMArt 155 dělá z kanónových houfnic smrtící zbraně, před kterými není úniku

Těžké dělostřelectvo po dlouhou dobu vykonávalo nepřímou palbu, která vždy pokryla určitý prostor plošně. Moderní technologie umožňují munici zaměřit.

i Zdroj fotografie: 7th Army Training Command / Creative Commons / CC BY
                   

Těžké dělostřelectvo, konkrétně moderní kanónové houfnice, mohou v posledních letech používat naváděnou munici. Ta umožňuje korigovat trasu jejich projektilů směrem k cíli. Mohou být navedeny laserovým paprskem nebo za pomoci GPS či podobným systémem. Ale existuje i speciální německá munice SMArt 155, která si na desítky kilometrů dokáže najít tank. Její použití Ukrajinou ukazuje, že je nesmírně účinná.

Kazetová munice byla zakázána

Zasáhnout z kanónové houfnice na dlouhou vzdálenost tank první ranou není nic jednoduchého, protože je malý a pohybuje se. U zbraní dalekého dosahu, hlavně raket, se používala submunice, která nad územím rozprostřela až stovky malých pum, z nichž nějaká cíl nakonec našla. Ale podobná munice je nebezpečná, a mnohé země včetně Německa ji označily za zakázanou. Proto se konstruktéři pustili do vývoje munice pro děla, která by tento zákaz neporušovala.

Výsledkem je dělostřelecký granát určený primárně pro německé houfnice PzH 2000 a americké M109, ale měl by být využitelný i v dalších dělostřeleckých systémech používaných v zemích NATO. Umožňuje zasáhnout obrněné cíle na vzdálenost až 27,5 kilometru – záleží i na typu děla, ve kterém se SMArt 155 použije. I tato munice se nakonec rozdělí na dvě menší části, ale to neodporuje zákazu o kazetové munici. Navíc tyto dvě části se v případě, že nenajdou cíl, samy zničí, aby v budoucnu nepředstavovaly hrozbu.

Cíl si munice umí najít sama

Projektil této munice je asi 47 kilogramů těžký. Je z děla vystřelen do oblasti, ve které byla zaznamenána přítomnost nepřátelské obrněné techniky. Nad tímto prostorem se nakonec projektil rozdělí na dvě části. Každá v této chvíli začne samostatně hledat svůj cíl. Jeden projektil je tak teoreticky schopen během jediného výstřelu zničit dvě obrněná vozidla, pokud se v cílové oblasti nacházejí.

Každá z částí má vlastní detekční systém, především infračervený senzor a milimetrový radar. Snáší se k zemi na padáku, na kterém vykonává krouživý pohyb. To jí umožňuje senzory prohledávat kruhový prostor pod sebou. Když zaznamená obrněnce, jeho specifika má naprogramované, ve správné výšce a směru odpálí speciálně tvarovaný projektil k zaměřenému cíli. Tento projektil je schopen prorazit i pancíř tanku. Ten je navíc na střeše obrněných vozidel většinou velmi slabý.

Videa, která se objevují z ukrajinského bojiště, již opakovaně ukázala, že Ukrajina musela tyto protitankové granáty dostat. Na záběrech je totiž vidět kroužící submunice na padáku a poté zásah obrněného vozidla. K používání granátu SMArt 155 měli být ukrajinští dělostřelci vycvičeni během léta v Německu, když se učili používat houfnice PzH 2000.

Znáte nějakou podobně nebezpečnou zbraň proti tankům?

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články