Videa sdílená na sociální sítě jsou dnes běžnou součástí ozbrojených konfliktů. Některá jsou čistě soukromým rozhodnutím vojáků, jiná naopak záměrem propagandy.
Ze současného konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou lze na sociálních sítích najít mnoho různých videí. Někdy je pořizují sami vojáci, jindy jde o oficiální záběry obou stran. Jedno z videí ukazuje ruského vojáka, který se kulometem rozhodl zničit odpalovací vozidlo ukrajinského protiletadlového kompletu S-300. Na sociálních sítích se objevilo na začátku července 2022. Přinejmenším hloupý nápad málem stál jeho i kameramana život.
Ukrajinci museli rakety přisunout k frontě
Kde a za jakých okolností se Rusové k S-300 dostali, není dost dobře jasné. Nejspíše jde o část systému, který ukrajinská armáda přesunula blíže k frontě někde v oblasti Donbasu. Jde o její asi nejcennější protiletadlovou zbraň do doby, než rozmístí západní protivzdušné systémy. Ovšem během ruské ofenzívy podnikalo letectvo útoky na ukrajinské pozice a bylo je nutné lépe chránit. Vozidlo pak nejspíše nestačilo ustoupit, například kvůli poruše nebo nedostatku paliva, protože vojáci by tak cenný systém na místě jen tak nenechali.
To, co následovalo, je spíše jako záběry z videí při udělování Darwinových cen. Ruští vojáci se z neznámého důvodu rozhodli vozidlo zničit palbou z kulometu PKM ráže 7,62 milimetrů. Jeden z nich zalehl za kulomet a druhý ho natáčel. Téměř okamžitě po zahájení palby odpalovací vozidlo explodovalo a hořící trosky létaly až do míst, kde byl střelec a kameraman. Zda se jim něco stalo, není ze záběrů jasné.
Exploze vozidla po zásahu střelami není vůbec nic překvapivého. Většina odpalovacích systémů S-300 je tvořena čtyřmi tubusy, ve kterých jsou protiletadlové střely. Ty jsou podle typy zhruba sedm metrů dlouhé a hmotnost jediné z nich se pohybuje kolem 1,5 tuny. Velkou část přitom tvoří těkavé palivo, které může při poškození střely snadno explodovat. Navíc rakety mívají bojové hlavice o hmotnosti až 150 kilogramů. Jejich úkolem je při mohutném výbuchu vytvořit mračno úlomků, které poškodí cíl, na nějž míří.
Systém z doby Sovětského svazu
Protiletadlové systémy S-300 byly vyvinuté Sovětským svazem a první z nich se do výzbroje dostaly v roce 1978. Existuje mnoho variant. Z nich některé jsou umístěné na nákladních vozidlech, další zase na pásových. Další varianta je určena pro instalaci na lodě. Kromě odpalovacích vozidel jsou druhou nejdůležitější částí vozidla s radarem, který lokalizuje cíle. Systém byl v SSSR a později v Rusku mnohokrát modernizován a jednotlivé varianty se v mnoha ohledech liší.
Určen je především k ničení letadel a řízených střel, ale má i omezenou schopnost zasahovat proti balistickým raketám. Podle použitých raket je schopen zasáhnout cíle do vzdálenosti až 200 kilometrů. Kromě zemí bývalého Sovětského svazu byl i exportován, ve výzbroji ho mělo i Československo. Po rozdělení federace zůstal na Slovensku, které ho jako pomoc ve válce s Ruskem věnovalo Ukrajině.
Co si myslíte o nápadu střílet do S-300 kulometem?